Amerykański trębacz Gary Guthman oraz wokalistka Sasha Strunin zaprezentują program „Białoszewski i Autoportret”, a Wojtek Mazolewski Quintet – projekt Komeda. Obydwa koncerty odbędą się w sobotę 3 sierpnia w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Jazz na Starówce w Warszawie.
Niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung” pisze w sobotę o tym, w jaki sposób pamięć o Powstaniu Warszawskim kształtuje świadomość historyczną wielu Polaków. Muzeum Powstania, to świątynia Armii Krajowej – dochodzą do wniosku autorzy relacji.
Ulicami stołecznej Woli, Młynowa, Muranowa, Starego Miasta, Śródmieścia Płn. i Płd. oraz Górnego Czerniakowa – szlakiem Batalionu „Parasol” – przejedzie w sobotę 13. Masa Powstańcza. Rowerzyści prowadzeni przez przewodnika poznają miejsca związane z powstańczą historią formacji.
W stołecznym kinie Wisła odbędzie się w sobotę premiera filmu „Generał Motyl” o legendarnym gen. Zbigniewie Ścibor-Rylskim. „Twórcami scenariusza są Małgorzata Brama, także reżyser filmu oraz Borys Jaźnicki i Marcin Strauchold” – informuje PAP Magdalena Łań z Urzędu m.st. Warszawy.
Popiersie żołnierza AK, powstańca warszawskiego gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego odsłonięto w piątek w stołecznym parku marsz. Rydza-Śmigłego. Powstanie i walka w konspiracji to opowieść o naszych bohaterach. I takim bohaterem był generał – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych zapisała piękną kartę swej historii w czasie II wojny. Najczęściej kojarzy się to z działalnością Podziemnej Wytwórni Banknotów bazującej na personelu PWPW – powiedział w piątek powstaniec warszawski Juliusz Kulesza.
Niemiecka prasa chwali w piątek udział szefa dyplomacji RFN Heiko Maasa w obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Podkreśla jednocześnie, że relacje z Polską nie należą do najłatwiejszych, ale nie są tak złe jak mogłoby się wydawać.
Jesteśmy strażnikami pamięci o tamtych ludziach. (...) To, co się wtedy wydarzyło, wyznaczyło dla nas święty czas pamięci, która zobowiązuje - powiedział arcybiskup Marek Jędraszewski podczas mszy w krakowskim kościele Mariackim z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Drugiego dnia Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia 1944 r., w klasztorze Ojców Jezuitów przy ulicy Rakowieckiej Niemcy najpierw schwytali kilkudziesięciu zakładników - zakonników i przypadkowych wiernych (w tym kobiety i chłopca), a następnie zabili większość z nich. Łącznie od kul karabinów i w wyniku eksplozji granatów zginęło ok. 40 osób.