W Świnoujściu (Zachodniopomorskie) odnaleziono jedną z największych bomb lotniczych, które były zrzucane podczas II wojny światowej. Na brytyjską bombę trafiono podczas prac przygotowawczych do pogłębienia toru wodnego Świnoujście-Szczecin.
Biało-czerwona flaga o powierzchni ponad 700 m kw. zawisła w środę na latarni morskiej w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). Według organizatorów, to największa na świecie flaga narodowa, zawieszona na maszcie.
Srebra z kasyna oficerskiego i pamiątkowa laska z rączką z kości słoniowej – to tylko część eksponatów, które można oglądać w Forcie Gerharda w Świnoujściu. "Skarb" znaleziony na wydmach w Łunowie ukryli niemieccy żołnierze podczas ewakuacji w maju 1945 r.
Polscy i niemieccy przedstawiciele władz samorządowych, a także młodzież z obu krajów uczcili w sobotę pamięć ofiar nalotu bombowego na Świnoujście z 12 marca 1945 r. Według różnych źródeł, aliancki nalot mógł spowodować śmierć około 10 tys. mieszkańców, uchodźców i niemieckich żołnierzy.
Rekonstrukcja bitwy z I wojny światowej będzie główną atrakcją Dni Twierdzy, które odbędą się 12-14 września w nadmorskim Świnoujściu. Atrakcją pokazu historycznego będzie m.in. kopia niemieckiego samolotu z tamtych czasów i dwa czołgi Renault FT-17.