Polskie i niemieckie oddziały Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) we wspólnym oświadczeniu wyraziły wsparcie dla starań Muzeum Narodowego w Warszawie o zwrot skradzionego obrazu Wassilego Kandinskiego.
Wygraliśmy tę sprawę wstępnie - powiedział w środę wiceminister kultury Jarosław Sellin, odnosząc się do obrazu Wassilego Kandinskiego. "Jest to obraz ukradziony i należy go po prostu Polsce oddać" - dodał.
Szokujące są doniesienia o próbie sprzedaży akwareli Wassilego Kandinsky’ego na aukcji w Berlinie – pomimo że sytuacja prawna tego dzieła jest jasna: zostało one skradzione z MNW w 1984 r. – napisał w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki na portalu Facebook.
Jak poinformował niemiecki portal „Deutsche Welle” dom aukcyjny Grisebach zapowiedział wstrzymanie sprzedaży skradzionej w Polsce akwareli Wassilego Kandinskiego do czasu sądowego wyjaśnienia sprawy. „Wcześniej zignorował protesty z Polski i prośby o wstrzymanie aukcji” - pisze portal.
Akwarela Wasilija Kandinsky’ego „Kompozycja” sprzedana w czwartek na aukcji w Berlinie za 310 tys. euro, została skradziona w 1984 roku ze zbiorów warszawskiego Muzeum Narodowego. PAP dotarł do wywiadu przybliżającego okoliczności zakupu dzieła do kolekcji MN w 1982 roku przez ówczesnego dyrektora, Stanisława Lorentza za pół miliona złotych.
„Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak zwykły paser: sprzedał Kandinskiego, mimo że wiedział, że pochodzi z kradzieży z polskiego muzeum...” – napisał na twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński komentując czwartkową sprzedaż w berlińskim domu aukcyjnym Grisebach akwareli, skradzionej w 1984 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Prace słynnych awangardowych twórców, m.in. Wasyla Kandyńskiego, Kazimierza Malewicza i Pieta Mondriana, znalazły się na wystawie „Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody”, którą od piątku będzie można oglądać w Muzeum Sztuki w Łodzi.
Ponad 400 prac największych artystów XX i XXI wieku, m.in.: Pabla Picassa, Wassily’ego Kandinskiego, Paula Klee, Meret Oppenheim czy Georgesa Braque’a można oglądać od piątku w łódzkim Muzeum Sztuki - ms2. Zdaniem organizatorów to największe wydarzenie wystawiennicze w 2012 roku. Ekspozycja „Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm” zajmuje trzy piętra muzeum - prawie 4 tys. mkw. powierzchni.