18 artystom rzemieślnikom wręczono w środę w Warszawie tytuł honorowy „Mistrz Rzemiosł Artystycznych”. To są pełnoprawni artyści, ludzie kultury, bez których kultura nie funkcjonuje – powiedział minister kultury Piotr Gliński.
Wystawę zatytułowaną „Made in Zakopane” poświęconą zakopiańskiemu rzemiosłu artystycznemu, czyli meblom, tkaninom, koronkom, ceramice, rzeźbie oraz pamiątkom wytwarzanym w Zakopanem od 2-giej połowy XIX w. do roku 1939, można od soboty oglądać w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.
Hafciarka artystyczna Julia Drozd-Podbielska, witrażysta Ireneusz Franusik, grawer Tomasz Gil, introligator Leszek Knyrek, renowator i stolarz Aleksander Krajewski znaleźli się wśród 19 uhonorowanych w poniedziałek tytułem „Mistrz Rzemiosł Artystycznych” przez ministra kultury Piotra Glińskiego.
Setka drewnianych domków i kramów z unikatowym rękodziełem czy przysmakami z różnych regionów świata stanie na poznańskim Starym Rynku w ramach rozpoczętego w sobotę 44. Jarmarku Świętojańskiego. W trakcie jarmarku odbędą się koncerty, spektakle i warsztaty dla dzieci.
Refleksje - to hasło przewodnie 12. edycji Łódź Design Festivalu (ŁDF) - międzynarodowego wydarzenia, które rozpoczyna się w sobotę w Łodzi i prezentującego różne rodzaje designu: wzornictwo przemysłowe, art i craft design, modę, projektowanie graficzne i architekturę.
Arcydzieła rzemiosła artystycznego od czasów starożytnych, sztuka polska 20-lecia międzywojennego oraz wystawa poświęcona wrocławskiemu manieryzmowi - to niektóre z ekspozycji, które będzie można zobaczyć w tym roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Muzeum w Gliwicach wydało książkę o historii odlewnictwa artystycznego w tym mieście. W XIX wieku wyroby miejscowej odlewni były jednym z najbardziej znanych produktów eksportowych Gliwic, a autorami projektów - słynni rzeźbiarze i wybitni modelarze.
Herma św. Doroty – arcydzieło złotnictwa datowane na XV w. - od środy pokazywana jest w nowej, specjalnie zaaranżowanej sali w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Nowe miejsce wystawiennicze ma podkreślić rangę tego eksponatu.
Szlak tradycyjnego tkactwa, warsztaty i konkursy tkackie - złożą się na projekt "Kraina wątku i osnowy" Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. Ma on promować zanikające dziś dziedzictwo - tkactwo tradycyjne.
Wystawa zabytków konwisarskich, tj. wykonanych z cyny, została otwarta w poniedziałek na Zamku Królewskim na Wawelu. Kompletowane przez ostatnie 90 lat przedmioty pochodzą głównie z terenów dawnej Rzeczypospolitej i historycznie z nią związanych Śląska, Prus oraz Saksonii.