Wielkopolan wypędzonych ze swoich domów przez Niemców w czasie II wojny światowej upamiętnia pomnik, który stanął w centrum Poznania. Według szacunków historyków, z Kraju Warty do Generalnego Gubernatorstwa wypędzono ponad 280 tys. osób.
80 lat temu, 24 sierpnia 1942 r., w Dreźnie Niemcy wykonali wyrok śmierci na Czesławie Jóźwiaku, Edwardzie Kaźmierskim, Franciszku Kęsym, Edwardzie Kliniku i Jarogniewie Wojciechowskim. Pięciu młodych Polaków zginęło za udział w konspiracyjnej organizacji. W 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ich błogosławionymi.
Historię ludności polskiej represjonowanej i eksterminowanej przez Niemców na terenach wcielonych do III Rzeszy pokazuje wystawa „Wartheland. Dzieje zbrodni”, którą od piątku można oglądać przed łódzką archikatedrą - powiedział PAP dyrektor łódzkiego oddziału IPN dr hab. Dariusz Rogut.
21 lipca 1946 r. na wzgórzu poznańskiej Cytadeli powieszony został hitlerowski namiestnik Kraju Warty Arthur Greiser. Jego egzekucję – według relacji prasy – oglądał stutysięczny tłum widzów. W powojennej Polsce odbyły się w sumie trzy publiczne egzekucje – wcześniej powieszeni zostali funkcjonariusze i kapo obozów koncentracyjnych na Majdanku i w Stutthofie.
Kim byli ks. Roman Gradolewski i o. Jacek Hoszycki – zdrajcami, czy ofiarami dwóch totalitaryzmów – pyta Sebastian Ligarski, autor monografii poświęconej biografiom dwóch księży pracujących podczas II wojny światowej w tak zwanym Kraju Warty.
„Dziś za jednego Niemca śmierć poniesie 50 Polaków” - tymi słowami przedstawiciel niemieckich władz Friedrich Ubelchor zwrócił się do mieszkańców podłódzkiego Zgierza, zgromadzonych 20 marca 1942 roku na Placu Stodół. Kilka chwil później, w odwecie za śmierć dwóch gestapowców zastrzelonych przez polskiego żołnierza, Niemcy zamordowali stu niewinnych ludzi.
Konsulat generalny RP w Monachium zażądał sprostowania od niemieckiego lokalnego dziennika "Badisches Tagesblatt", który w artykule o słynnym fotografie jego miejsce urodzenia określił jako "były niemiecki Kraj Warty".
70 lat temu skazano na śmierć i stracono w publicznej egzekucji Arthura Greisera, hitlerowskiego namiestnika tzw. Kraju Warty. Wyrok wydał 9 lipca 1946 roku w Poznaniu Najwyższy Trybunał Narodowy.