Dawny zbór mennonitów w Nowym Wymyślu, wybudowany w połowie XIX wieku, a obecnie wymagający pilnego remontu, przekazała w piątek samorządowi Mazowsza gmina Gąbin. Zabytkowy budynek po renowacji stanie się częścią Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim i szlaku turystycznego.
O tym, czym są schwobe klycke i siulte ohre oraz jak smakują siake fusie i szarlotka, którą ponad 70 lat temu piekła Albertina Witzke z Wiączemina Polskiego, będą mogli się przekonać goście tamtejszego Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego na pokazach i degustacji „Kuchnia Olendrów”, 19 września.
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, który prezentuje zabudowę dawnych osad olenderskich wraz z ich wyposażeniem, obchodził będzie w niedzielę pierwsze urodziny. Na gości czekają m.in. kulinarne i muzyczne atrakcje, a także warsztaty rękodzieła.
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim zaprasza od piątku do niedzieli na 200. urodziny niebieskiego stołu, jednej z najstarszych pamiątek po Olendrach w zbiorach placówki. Na gości czekały będą m.in. tradycyjne, olenderskie potrawy - siakefusie i schwobeklycke.
W Wiączeminie Polskim, opodal Płocka - przy wsparciu m.in. środków unijnych - powstał Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego. Placówka, będąca oddziałem płockiego Muzeum Mazowieckiego, prezentuje m.in. zabudowę dawnych osad olenderskich.
Oryginalna zabudowa olenderskich zagród, przeniesiona z okolicznych miejscowości do Wiączemina Polskiego, będzie częścią Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego, który ma powstać do kwietnia 2018 r. Projekt, przy wsparciu unijnym, realizuje Muzeum Mazowieckie w Płocku.