W niedzielę wieczorem w Lizbonie odbył się uroczysty koncert z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wydarzenie zorganizowano przy współpracy ambasady RP w prestiżowym Centrum Kulturalnym Belem (CCB).
Joao Pinto Coelho, autor książki “Os loucos da rua Mazur” (Szaleńcy z ulicy Mazura), twierdzi, że jego dzieło jest fikcją literacką. Książka sugeruje polskie zbrodnie na ludności żydowskiej podczas II wojny światowej.
Książka pt. "Os loucos da rua Mazur" Joao Pinto Coelho wygrała prestiżową portugalską nagrodę literacką Leya. Interwencję w sprawie informacji zawartych w książce i wywiadzie pisarza o rzekomych zbrodniach Polaków na Żydach zapowiedziała już ambasada RP w Lizbonie.
Ambasada RP w Lizbonie interweniowała w dziewięciu redakcjach po serii publikacji zawierających sformułowanie "polski obóz koncentracyjny" w odniesieniu do Auschwitz. Większość z nich została skorygowana - poinformował w sobotę PAP rzecznik prasowy placówki.
Ambasada RP w Lizbonie interweniowała ws. wtorkowego artykułu w “Diario de Coimbra”, w którym znalazło się sformułowanie "Auschwitz (Polska)". W środę gazeta zamieściła tekst polskiego ambasadora o “wadliwych kodach pamięci” domagający się sprostowania.