Aby zacząć od konwencjonalnych słów pamiętnikarza: książka ta nie jest pracą historyczną, choć większość zdarzeń i ludzi, o których piszę, zajmuje czołowe miejsca w historii dwudziestolecia. Poświęcam specjalną wzmiankę w tej narracji szczegółom technicznym, świadom ryzyka, że mogą one nie wzbudzić zainteresowania czytelnika, pragnę bowiem skierować uwagę na mechanizm PKO będącej przed wojną skarbnicą trzech milionów osób, zatem blisko 9 procent ludności Polski – pisze Henryk Gruber.
Henryk Gruber należy do postaci, które nie trafiły do polskich podręczników, i warto dziś przypomnieć ten fragment polskiej historii i emigracji. To powinność, którą jesteśmy winni tym ludziom – powiedział Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, podczas debaty poświęconej wydanym przez MHP wspomnieniom Henryka Grubera, twórcy Banku PKO.
Muzeum Historii Polski oraz PKO Bank Polski zapraszają w środę, 9 grudnia o godz. 18.00, na debatę online wokół wydanej właśnie książki Henryka Grubera. Spotkanie pt. „Zagończyk w zarękawkach. Henryk Gruber Wspomnienia i uwagi” będzie można obejrzeć na profilu MHP na Facebooku oraz kanale YouTube MuzHPtv.
Muzeum Historii Polski wydało „Wspomnienia i uwagi” Henryka Grubera – wyjątkowej i barwnej postaci elit II Rzeczypospolitej. Był chorążym Legionów Polskich, żołnierzem w wojnie polsko-bolszewickiej, kawalerem Virtuti Militari, doktorem prawa, wreszcie budowniczym II RP i wieloletnim prezesem Banku PKO.
Legionowa książeczka wojskowa, dokumenty podpisane m.in. przez Józefa Piłsudskiego i legitymacja Orderu Virtuti Militari są wśród archiwaliów legionisty, prezesa Pocztowej Kasy Oszczędności Henryka Grubera przekazanych przez rodzinę do Muzeum Historii Polski.