Artyści, dziennikarze, politycy, młodzież, a także rekonstruktorzy w strojach historycznych z różnych epok zbierają pieniądze w 50. kweście na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Od pół wieku kwesta ma ten sam cel – ratowanie zabytkowych nagrobków.Artyści, dziennikarze, politycy, młodzież, a także rekonstruktorzy w strojach historycznych z różnych epok zbierają pieniądze w 50. kweście na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Od pół wieku kwesta ma ten sam cel – ratowanie zabytkowych nagrobków.
Kwestowanie na Starych Powązkach, Sobótka w Jastarni, krywulki łemkowskie, malarstwo Zalipia i Powiśla Dąbrowskiego, ozdoby świąteczne z opłatka w Dolinie Liwca i tradycje kulturowe Hazów/Chazów - to nowe wpisy na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego - poinformował MKiDN.
W Teatrze Dramatycznym odbyła się w poniedziałek gala Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa. „To jest nasza narodowa nekropolia. Musimy o nią dbać, by nadal spełniała swoją ważną rolę w tworzeniu narodowej historii” – powiedział przewodniczący Komitetu Marcin Święcicki.
13 nagrobków z północnej strony Alei Katakumbowej zostanie odrestaurowanych dzięki datkom, które będą zbierane w sobotę, niedzielę i we wtorek podczas kwesty na stołecznych Starych Powązkach. W tym roku do kwestowania zaproszono ok. 350 osób. Datki do puszek zbierać będą m.in. Maja Komorowska, Olgierd Łukaszewicz i Magdalena Zawadzka.
W tym roku podczas kwesty na Cmentarzu Powązkowskim zebrano 213 tysięcy złotych. Do 20 listopada trwać będzie zbiórka w internecie - poinformował PAP przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa Marcin Święcicki.
W poniedziałek 1 listopada warszawiacy tłumnie odwiedzają cmentarze z okazji Wszystkich Świętych. Na Cmentarzu Powązkowskim trwa kwesta na rzecz renowacji nagrobków i pomników. Jej pomysłodawcą był niezapomniany Jerzy Waldorff. Tegoroczna kwesta odbywa się już po raz 47.