W parku miniatur w Brukseli stanęły dwa nowe polskie zabytki z Warszawy: Pałac na Wyspie i pomnik Chopina z Łazienek Królewskich. "Kulturowe dziedzictwo Polski jest niezwykle ważne dla europejskiej tożsamości” – powiedział PAP we wtorek burmistrz Brukseli Philippe Close podczas inauguracji miniatur.
Koparka, która miała pomóc sadzić drzewa w ramach unijnego programu ograniczania CO2, zniszczyła w prowincji Palencia na północy Hiszpanii cenne stanowisko archeologiczne z czasów starożytnego Rzymu – poinformował portal El Confidencial.
Myślimy, aby przygotować program wydarzeń z udziałem artystów współczesnych. Dla młodych ludzi to będzie sygnał, że historia nie jest zamkniętym rozdziałem, że można się do niej twórczo odnieść - powiedziała w rozmowie z PAP Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, dyrektorka Zamku Królewskiego w Warszawie.
Decyzją mazowieckiego konserwatora zabytków wpisem objęte zostały brama główna FSO wraz z ogrodzeniem (3 przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie.
Mazowiecki konserwator zabytków wpisał do rejestru zabytków nieruchomych Mazowsza historyczny zespół budowlany Osiedla „Przyjaźń”, położony w Warszawie, w obszarze ograniczonym ulicami Powstańców Śląskich, S. Konarskiego, Górczewska (dzielnica Bemowo).