15 kwietnia 1934 r. urodził się Andrzej Kopiczyński. Był prawdziwym dżentelmenem. Można było uczyć się od niego znakomitego opanowania warsztatu, kultury osobistej. Nigdy nie ganił, nie upokarzał. Był aktorem perfekcjonistą - powiedziała PAP dyrektorka stołecznego Teatru Kwadrat, Ewa Wencel.
W PRL uznawano komedię za gorszy gatunek. Dlatego część krytyków pisała o serialu źle. A przecież trudniej rozśmieszyć widza niż go wzruszyć – powiedziała PAP odtwórczyni roli Jagody Karwowskiej, obecnie wykładowczyni UW dr Mirella Olczyk-Kurkowska.
Reżyser Jerzy Gruza, twórca „Wojny domowej” i „Czterdziestolatka”, człowiek-historia polskiej kultury popularnej, zmarł w niedzielę w Warszawie. Jako dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni wystawił po raz pierwszy w Polsce m.in. „Skrzypka na dachu” i „Jesus Christ Superstar”.
Wojciech Pokora został pochowany w sobotę na Cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie. Odszedł twórca powszechnie lubiany i podziwiany, ujmujący skromnością i dystansem wobec siebie - napisał w liście prezydent Andrzej Duda.
Wojciech Pokora był cichym, zamkniętym obserwatorem tego, co się dookoła dzieje, a na scenie rozkwitał temperamentem; w swojej kruchej sylwetce i wysokim głosie uzyskiwał efekt niebywały - powiedział PAP prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz, wspominając zmarłego w niedzielę aktora.
Potrafił oddać paradoksy i absurdy egzystencji w Polsce Ludowej - napisał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński o Andrzeju Kopiczyńskim. W środę w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego 13 października aktora.
Graliśmy razem w "Hamlecie" Hanuszkiewicza; ta więź między Horacym i Hamletem, przyjaźń męska przeniosła się na nasze układy prywatne - powiedział o zmarłym w czwartek Andrzeju Kopiczyńskim Daniel Olbrychski.
Andrzej Kopiczyński, któremu największą popularność przyniosła rola inżyniera Stefana Karwowskiego, stworzył tym samym jedną z kultowych postaci w PRL - powiedział PAP prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz. Andrzej Kopiczyński zmarł w czwartek. Miał 82 lata.