26 października 1981 r. z Radomia popłynął sygnał o konieczności wolności i samorządności w świecie wyższych uczelni – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki na uroczystości z okazji 40. rocznicy wybuchu strajku w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu.
Szef IPN zauważył, że Radom jest ważnym ośrodkiem na mapie polskiej wolności i demokracji. "Przynajmniej dwukrotnie nie przełomie lat 70. i 80. w Polsce kolonialnej, w Polsce komunistycznej to w Radomiu biło serce tej wolnej Polski i wolnego społeczeństwa" – powiedział.
Przypomniał, że to właśnie w tym mieście 25 czerwca 1976 roku, przeciwko wprowadzanym przez rząd podwyżkom cen, zaprotestowali robotnicy z miejscowych zakładów.
„W czerwcu 1976 r., kiedy robotnicy z Radomia upomnieli się o swoją godność i innych robotników w całej Polsce, to Radom stał się centrum myślenia o niepodległej, niezależnej Rzeczpospolitej” – zaznaczył prezes IPN.
"W czerwcu 1976 r., kiedy robotnicy z Radomia upomnieli się o swoją godność i innych robotników w całej Polsce, to Radom stał się centrum myślenia o niepodległej, niezależnej Rzeczpospolitej" – zaznaczył prezes IPN.
Kolejną ważną datą, którą wskazał Nawrocki, jest 26 października 1981 r., kiedy w Wyższej Szkole Inżynierskiej (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny) rozpoczął się strajk okupacyjny trwający do 13 grudnia 1981 r. Powodem do rozpoczęcia akcji strajkowej była sytuacja w Wyższej Szkole Inżynieryjnej (WSI) w Radomiu, gdzie władze mianowały rektora Michała Hebdę bez wymaganych procedur i łamiąc zawarte porozumienia.
Jak wskazał prezes IPN, "to wtedy z Radomia popłynął sygnał o konieczności wolności i samorządności w świecie wyższych uczelni".
"Ten najdłuższy strajk w Polsce kolonialnej, w Polsce komunistycznej pozostaje do dnia dzisiejszego symbolem walki o samorządne uczelnie i symbolem walki o solidarną, niepodległą i demokratyczną Polskę, która mamy dzisiaj” – stwierdził Nawrocki, składając kwiaty pod tablicą upamiętniającą strajk na radomskiej uczelni.
Szef IPN podziękował obecnym na uroczystości uczestnikom protestu. „W całych latach 80. byliście państwo inwigilowani, prześladowani i więzieni. Za to w imieniu IPN chciałem wam podziękować, że już ja urodzony w roku 1983 i moje pokolenie mogliśmy studiować na uczelniach nie doskonałych, ale wolnych i samorządnych” – zaznaczył.
Szef IPN podziękował obecnym na uroczystości uczestnikom protestu. "W całych latach 80. byliście państwo inwigilowani, prześladowani i więzieni. Za to w imieniu IPN chciałem wam podziękować, że już ja urodzony w roku 1983 i moje pokolenie, mogliśmy studiować na uczelniach nie doskonałych, ale wolnych i samorządnych" – zaznaczył.
Dziękując osobom strajkującym w 1981 r. na radomskiej uczelni, szef IPN przypomniał także postacie radomian, którzy walczyli w wojnie bolszewickiej.
"Podejmowaliście walkę z systemem, który już w roku 1920 r. chciał zamordować polski naród i wymazać z mapy Polskę i zniszczyć całą Europę zachodnią, z tym systemem, z którym tak pięknie walczyli synowie ziemi radomskiej Teresa Grodzińska i kpt. Józef Marjański" – przypomniał Nawrocki.
Wcześniej szef IPN wziął udział w spotkaniu z uczniami radomskich szkół, na którym przybliżono postać honorowych obywateli Radomia: Teresy Grodzińskiej - sanitariuszki zamordowanej przez sowiecką armię w 1920 r. i działacza niepodległościowego i oficera legionów Piłsudskiego Józefa Maryjańskiego.
Uczestnicy spotkania obejrzeli także premierowy pokaz filmu "Pierwszy z dzielnych… Rzecz o kpt. Józefie Marjańskim", którego producentem jest Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ pat/