Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski zaapelowało do samorządów i innych podmiotów lokalnych, aby szczególnie upamiętniły 30. rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych poprzez nadawanie np. ulicom, placom, skwerom nazw „27 Maja 1990 r.”.
Jak poinformował w środę przewodniczący SGiPM Kazimierz Barczyk, w przyjętym apelu organizacja ta zwraca uwagę, że wybory samorządowe przeprowadzone 27 maja 1990 r. były pierwszymi w pełni demokratycznymi wyborami w powojennej historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. „Wybrani tą drogą reprezentanci stali się współtwórcami w reformowaniu państwa na poziomie lokalnym i budowie społeczeństwa obywatelskiego” - podkreślił.
Zdaniem małopolskich samorządowców, z perspektywy 30 lat należy stwierdzić, że samorząd gminy odegrał ogromną, trudną do przecenienia rolę w wielkiej cywilizacyjnej przemianie kraju oraz społeczeństwa. „Dzisiejszy społeczny i gospodarczy kształt Rzeczypospolitej ukształtowały w znacznym stopniu samorządy terytorialne, a zwłaszcza samorząd gminny” - wskazali.
W dokumencie SGiPM zaapelowało do władz samorządowych, wspólnot lokalnych, organizacji społecznych i mieszkańców gmin Małopolski o nadawanie np. ulicom, placom, skwerom nazw „27 Maja 1990 r.” jako upamiętnianie i rozpowszechnianie w świadomości zbiorowej tego bardzo ważnego wydarzenia.
Odrodzenie samorządu terytorialnego w Polsce było efektem trzech ustaw z 8 marca 1990 r., zainicjowanych ustawą „solidarnościowego” Senatu RP, które powołały do życia wspólnoty samorządowe, wyposażone we własną, pochodzącą z wyborów reprezentację. Pierwsze wolne wybory, na podstawie tych ustaw, przeprowadzone zostały 27 maja 1990 r.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ itm/