Opracowania, referaty i artykuły, recenzje, korespondencja, fotografie i zbiór wydawnictw drugiego obiegu z archiwum prof. Bronisława Geremka, przekazywane sukcesywnie do Archiwum Akt Nowych, zostaną udostępnione do celów badawczych w 90. rocznicę jego urodzin w 2022 roku.
W związku z przypadającą w sobotę 89. rocznicą urodzin prof. Bronisława Geremka AAN poinformowało, że w ciągu najbliższego roku zostanie zakończone opracowanie archiwum profesora, przekazywanego sukcesywnie od kilku lat do ich zasobu. Na 90. rocznicę urodzin prof. Geremka 6 marca 2022 r. planowane jest udostępnienie archiwaliów do celów badawczych.
„Archiwum Akt Nowych wzbogaca się o jedną z najcenniejszych spuścizn archiwalnych działacza politycznego, historyka prof. Bronisława Geremka. To archiwum pokazujące ten najnowszy okres historii Polski związany z przemianami politycznymi, opisujący wreszcie życie i działalność prof. Geremka. Zbiór przekazany przez syna pana profesora jest opracowywany przez AAN i w 90-lecie urodzin zostanie oficjalnie udostępniony badaczom” – powiedział dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak.
„AAN wzbogaca się o jedną z najcenniejszych spuścizn archiwalnych działacza politycznego, historyka prof. Bronisława Geremka. To archiwum pokazujące ten najnowszy okres historii Polski związany z przemianami politycznymi, opisujący wreszcie życie i działalność prof. Geremka” – powiedział dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak.
Misją AAN jest zabezpieczanie archiwalnych świadectw historii naszego kraju. „Unikalnym typem tego rodzaju dokumentacji, pozwalającym spojrzeć na procesy dziejowe z perspektywy aktywnego ich uczestnika są archiwa społeczne. Doskonałym przykładem tego rodzaju archiwum, zawierającego dokumentację działalności i dorobku wyjątkowo ważnej postaci jest Archiwum Bronisława Geremka” - napisano w przesłanej PAP informacji.
Przypomniano, że prof. Geremek jako historyk i działacz opozycji w okresie PRL, a później polityk zaangażowany w proces przemian w Polsce pozostawił po sobie archiwum będące „dokumentacyjnym odbiciem jego dorobku na wszystkich tych płaszczyznach”. Przekazane do AAN materiały zostały objęte opieką archiwalną, ewidencją i opracowaniem, podczas których udało się uporządkować i wydzielić najważniejsze części składowe zespołu - prace te są kontynuowane.
Znaczący element liczącego już łącznie ponad 2,5 tys. jednostek zespołu stanowią materiały z działalności naukowej m.in. setki opracowań, referatów i artykułów, recenzje, korespondencja naukowa i materiały warsztatowe. Z okresu działalności opozycyjnej zachował się zbiór wydawnictw drugiego obiegu. Duża część zespołu to dokumentacja aktywności Bronisława Geremka w strukturach takich jak International Crisis Group, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, Fundacja Stefana Batorego i Foundation Jean Monnet Pour L’Europe.
Wniósł ogromny wkład dla historiografii średniowiecza. Był jednocześnie współtwórcą drogi do wolności i przemian demokratycznych w Polsce, jej powrotu do Europy i zdobycia należnego miejsca w świecie. Archiwum pokazuje działalność publiczną profesora, zawiera również informacje nt. życia rodzinnego – mówi dr Marcin Geremek.
Bogate archiwum pozostawiła również działalność polityczna Geremka z lat 1989-97, w tym archiwalia Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego i Unii Wolności oraz z okresu obejmowania urzędu Ministra Spraw Zagranicznych, a następnie działalności w Parlamencie Europejskim. Zespół uzupełnia obszerny zbiór korespondencji i fotografii z ważnymi postaciami światowej polityki i nauki.
Jak zaznaczył syn prof. Geremka, przekazywany zbiór dokumentuje aktywność publiczną i badawczą jego ojca. „Prof. Geremek wniósł ogromny wkład dla historiografii średniowiecza. Był jednocześnie współtwórcą drogi do wolności i przemian demokratycznych w Polsce, jej powrotu do Europy i zdobycia należnego miejsca w świecie. Archiwum pokazuje działalność publiczną prof. Geremka, zawiera również informacje na temat życia rodzinnego. Liczę, że zbiór udostępniony w Archiwum Akt Nowych przysłuży się rzetelnym i obiektywnym badaniom nad polską drogą do wolności i stanowić będzie ważne źródło historyczne w studiach nad historią najnowszą. Dokumenty zostały skatalogowane dzięki ogromnej pracy Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka oraz Archiwum Akt Nowych za co jestem głęboko wdzięczny” - mówił dr Marcin Geremek.
„W zasobach Fundacji znajduje się biblioteka pana profesora i sądzę, że wraz z Archiwum, które jest obecnie w zbiorach Archiwum Akt Nowych stanowi spójną całość edukacyjną, która może być przydatna dla badań nad transformacją ustrojową w Polsce oraz nad drogą życiową pana profesora” - mówi Wojciech Białożyt z Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka.
„W zasobach Fundacji znajduje się biblioteka pana profesora i sądzę, że wraz z Archiwum, które jest obecnie w zbiorach Archiwum Akt Nowych stanowi spójną całość edukacyjną, która może być przydatna dla badań nad transformacją ustrojową w Polsce oraz nad drogą życiową pana profesora” - dodał członek zarządu Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka Wojciech Białożyt.
Pozyskiwane Archiwum uzupełni kolekcję spuścizn innych opozycjonistów lat 80. m.in. Zbigniewa Romaszewskiego, Jacka Kuronia, Aliny Cybuli-Borowińskiej, Władysława Siły-Nowickiego, Jacka Marii Juzwy, Konrada Marusczyka, Krzysztofa Mordzińskiego i Wiesława Chrzanowskiego, które w ostatnich latach trafiły do zasobu Archiwum Akt Nowych. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ pat/