Dom Literatury w Łodzi wydał pierwszą i jedyną książkę poetycką zmarłego w wieku 48 lat Jacka „Budynia” Szymkiewicza, wokalisty m.in. zespołów Pogodno i Babu Król. Tomik będzie mieć premierę 17 sierpnia podczas festiwalu Ińskie Lato Filmowe, w ramach „50. urodzin Budynia”.
Zapowiedź wydania tomiku „Czarna porzeczka jak jest czerwona to jest zielona” - pierwszej i jedynej książki poetyckiej Jacka Szymkiewicza, wokalisty wielu zespołów muzycznych, m.in. Pogodno i Babu Król, znanego również jako Budyń, Dom Literatury w Łodzi ogłosił w poniedziałek.
Na zbiór składa się 50 utworów poetyckich Szymkiewicza, w których – co podkreślają wydawcy – zachwyca swoją nietuzinkową wyobraźnią oraz nieszablonowym myśleniem. Książka będzie mieć swoją premierę 17 sierpnia podczas festiwalu Ińskie Lato Filmowe, w ramach którego odbędą się „50. urodziny Budynia”. Łódzkie spotkanie, promujące tytuł, odbędzie się w ramach tegorocznego festiwalu Puls Literatury.
„Jacek mówił, że o każdej piosence najpierw myśli jak o wierszu.”
„W lipcu 2021 roku Jacek napisał do mnie: >>Chyba mam tyle wierszy, że można z tego złożyć książkę<<. I gdzie ma ją słać, bo nie zna ani wydawców poezji, ani poetyckiej bańki. I czy rzuciłabym na te wiersze okiem, czy to w ogóle są wiersze. Zdecydowanie były to wiersze i wydawcę znaleźliśmy od razu – Dom Literatury w Łodzi, a ja zostałam redaktorką jego pierwszej książki poetyckiej, w której znalazły się również teksty piosenek. Jacek mówił, że o każdej piosence najpierw myśli jak o wierszu. Dlatego w książce nie ma podziału, są tylko wiersze” - napisała w posłowiu Ola Kołodziejek.
Na okładce tomiku Szymkiewicza znalazły się również słowa Lecha Janerki zapisane w roku 2021: „Pan Jacek grywał w septetach, kwartetach i w duetach (czasem ze sobą), a teraz wystawia się na strzał solo, wydając zbiorek niepokojów słowem. Zerknijcie.”
Jacek „Budyń” Szymkiewicz (1974–2022) był muzykiem - multinstrumentalistą i wokalistą, autorem tekstów i piosenek, pisarzem, okazjonalnie także aktorem. Od 1996 roku był liderem alternatywnego zespołu Pogodno, z którym wydał dziesięć albumów. Od 2012 r. – wraz z Piotrem „Bajzlem” Piaseckim – tworzył eksperymentalno-artystyczny duet Babu Król. Przed śmiercią w 2022 r. zdążył założyć Monofon (płyta Monomiasto ukazała się w 2023); nie zdążył zarejestrować progresywnie tanecznej płyty z utworami do wierszy Rumiego.
Ponadto występował i nagrywał solowo, jak również gościnnie, m.in. z Hey czy z projektem Nowe Sytuacje. Zaśpiewał „Nie przejdziemy do historii” na płycie „Klenczon. Legenda. Artyści w hołdzie Krzysztofowi Klenczonowi” (2012). Komponował dla teatru oraz filmu. Zagrał w serialu „Królowie śródmieścia” (2006). Pisał teksty m.in. dla Lecha Janerki, Katarzyny Nosowskiej, Moniki Brodki, Krzysztofa Zalewskiego, Kasi Kowalskiej, Varius Manx, Reni Jusis i Natalii Nykiel. Prozatorsko zadebiutował eksperymentalną książką „Grawer” (2011). „Czarna porzeczka jak jest czerwona to jest zielona” będzie jego debiutem poetyckim.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ dki/