
Projekty "Konstytucji dla Europy z 1831 roku Wojciecha Jastrzębowskiego" oraz "Ogród Krzysztofa Pendereckiego – dziedzictwo kulturowe zespołu dworsko-parkowego w Lusławicach" trafiły na krótką listę kandydatów do tytułu Znaku Dziedzictwa Europejskiego 2025 - podał resort kultury.
Wyróżnienie przyznawane jest obiektom, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy, a także rozwoju wartości stanowiących fundament integracji europejskiej. Zwycięzcy ogłoszeni zostaną 1 marca 2026 r.
Jak napisano na stronie MKiDN, "lista 21 obiektów z całej Europy nominowanych do Znaku Dziedzictwa Europejskiego w 2025 r. to fascynująca podróż ukazująca bogactwo naszego dziedzictwa". "Każde z tych miejsc i artefaktów niesie ze sobą wyjątkową opowieść – od prehistorycznych znalezisk po świadectwa współczesnej historii" - dodano.
Podkreślono, że "wśród nominowanych znajdują się zarówno miejsca o wyjątkowym znaczeniu przyrodniczym, jak i zabytki kultury, takie jak najstarszy kryty teatr w Europie". "Są to także miejsca pamięci – przestrzenie, które przypominają o okrucieństwach wojny i walce o wolność słowa. Nie brakuje też śladów duchowości i militarnej przeszłości kontynentu, a jednym z najbardziej intrygujących znalezisk jest rzadki grób dziecka z okresu paleolitu. Każdy z obiektów stanowi fragment większej układanki, jaką jest historia Europy. Razem tworzą obraz wspólnej przeszłości, która kształtowała tożsamość i wartości dzisiejszego kontynentu" - oceniono.
"Konstytucja dla Europy z 1831 roku Wojciecha Jastrzębowskiego" to rękopis, który - jak napisano - "przedstawia nowoczesną wizję Europy, opartą na zasadzie nadrzędności prawa europejskiego nad prawem narodowym i wskazującą na wartości będące istotą cywilizacji europejskiej, takie jak: wolność i podmiotowość jednostki ludzkiej".
Z kolei drugi z polskich kandydatów do tytułu "Ogród Krzysztofa Pendereckiego – dziedzictwo kulturowe zespołu dworsko-parkowego w Lusławicach" to kompleks zabytków sięgających XII wieku, jak również miejsce realizacji wielu projektów artystycznych, mających na celu jednoczenie pokoleń oraz wszystkich, którzy niezależnie od pochodzenia, wyznania, poglądów czy przynależności kulturowej, dbają o wartości służące niesieniu wspólnego dobra.
Znak Dziedzictwa Europejskiego to wyróżnienie przyznawane obiektom dziedzictwa kulturowego, które mają silną europejską wartość symboliczną. Podkreślają wspólną historię Europy i budowania Unii Europejskiej oraz europejskie wartości i prawa człowieka będące fundamentem procesu integracji europejskiej.
Do tej pory Znakiem Dziedzictwa Europejskiego zostało uhonorowanych siedem polskich obiektów. (PAP)
ksi/ miś/