Ciekawe warsztaty, zwiedzanie z przewodnikiem muzeów, a także udział w turnieju gier wpisanych na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez instytucje kultury prowadzone przez samorząd województwa mazowieckiego. Uczniowie na Mazowszu rozpoczną zimową przerwę 3 lutego.
W Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie będzie można obejrzeć wystawy: „Tajemnice Żółtej Karczmy”, „Galeria Rzeźby Ogrodowej”, „Krajobraz przeszłości wsi”, „Człowiek w meloniku. Wojciech Korfanty”. Szczegóły na stronie www.mhprl.pl.
Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na spotkania pt. „Zima na Mazowszu”. Uczestnicy zabawią się w detektywów i będą szukać różnic na reprodukcjach obrazów oraz własnoręcznie zrobią zakładki do książek. Więcej na: www.muzn.pl.
Wiele ciekawych propozycji związanych w obchodami chińskiego roku węża przygotowało Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Są to m.in. wykład „Wąż w mitach i wierzeniach świata”, „W świecie wieszczów, ognia i świętego słowa. Mity i rytuały wedyjskich Indii” czy „Malarstwo, literatura i tradycja kast niedotykalnych w Mithili”. Muzeum zaprasza też na warsztaty kaligrafii i wycinanki chińskiej. Szczegółowe informacje na stronie www.muzeumazji.pl.
Z kolei Muzeum Etnograficzne w Warszawie proponuje spacery dla całych rodzin „W drogę! Zimowym tropem”, warsztaty robienia ceramicznych instrumentów muzycznych „Rodziny do gliny!”, warsztaty haftu i wyplatania słonecznych amuletów czy nauki tradycyjnych pieśni weselnych z regionu opoczyńskiego. Na zwiedzających czeka też wystawa „Dwie dusze twórcy ludowego”. Jej uzupełnieniem będzie projekcja filmów: „Sztuka ludowa w Łowickiem”, „Do Studziannej”, „Pani Profesor”.
Natomiast Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zaprasza na OTOG KHARBAA – Mistrzostwa Polski w Tradycyjnych Grach Mongolskich. Drużyny z całej Polski będą konkurować w Numt Kharbaa (strzelaniu z kuszy) i Szagaj Charwaa (strzelaniu kośćmi). Rywalizacji sportowej będą towarzyszyć tradycyjne mongolskie pieśni i melodie, a zawodnicy będą występować w specjalnych strojach. Gry znajdują się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Sobota, 8 lutego, godz. 10-20. Szczegóły na stronie www.muzeumazji.pl.
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oferuje „Ferie na sportowo”. Uczniowie spotkają się z mistrzami sportu i będą rywalizować w zawodach. Start 26 stycznia na wilanowskim lodowisku przy ul. Gubinowskiej. Więcej informacji na stronie www.muzeumsportu.waw.pl.
Jest też coś dla miłośników kolei. Stacja Muzeum w Warszawie zaprasza na „Zimę na Głównym”. Zwiedzający zobaczą wystawę „Architektura dworców kolejowych 1918-1939” i wezmą udział w warsztatach. Poznają podstawowe pojęcia związane z kolejnictwem oraz historię i funkcje dworców kolejowych. Podczas zajęć praktycznych będą m.in. wypełniać piankoliną kartonowe formy dworca Warszawa Główna. Szczegóły na: stacjamuzeum.pl.
Za to Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zaprasza od 2 lutego na „Ferie z Wąskotorówką”. Na uczestników czekają wystawy, makiety kolejowe, ekspozycje fotograficzne, przejażdżki pociągiem retro i drezyną wahadłową, ognisko w skansenie, warsztaty edukacyjne, plastyczne oraz animacje i zabawy dla dzieci. Będą też Kolejowy Kącik Malucha i Kolejowe Kino Malucha, a także bal karnawałowy. Więcej na: sochaczew.stacjamuzeum.pl.
Zaplanowano także ferie w bibliotece. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie zaprasza na „Bajkę o żabach”, zabawę „Escape room. Biblioteka pod czarnym kotem” polegającą na szukaniu ukrytych przedmiotów, rozwiązywani zagadek logicznych. (PAP)
wnk/