![Uroczystość w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku z okazji 50. rocznicy śmierci bł. ks. Michała Sopoćki - patrona miasta. PAP/Artur Reszko](/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/202502/pap_20250215_069.jpg?itok=v8mveShj)
Grób błogosławionego ks. Michała Sopoćki - patrona Białegostoku, został w sobotę oznaczony przez IPN jako grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski. Uroczystość miała związek z 50. rocznicą śmierci duchownego. Do niedzieli potrwają obchody organizowane przez Kościół.
Ks. Michał Sopoćko (1888-1975) był orędownikiem i głosicielem kultu Miłosierdzia Bożego, w latach 1933-1936 w Wilnie - spowiednikiem i powiernikiem duchowym świętej siostry Faustyny Kowalskiej.
Od 1947 roku do śmierci w 1975 roku mieszkał, pełnił posługę kapłańską i pracował w Białymstoku. Uroczystość jego beatyfikacji miała miejsce 28 września 2008 roku. Od lutego 2016 roku jest patronem Białegostoku. Decyzję w tej sprawie podjęli wówczas białostoccy radni, zgodę wyraziła Stolica Apostolska.
Grób księdza Sopoćki znajduje się w białostockim sanktuarium Miłosierdzia Bożego; okolicznościowej mszy św. związanej z uroczystością IPN i 50. rocznicą śmierci duchownego, przewodniczył metropolita białostocki abp Józef Guzdek.
"Polecam miłosierdziu Bożemu wszystkich poległych i zmarłych obrońców naszej ojczyzny, wśród nich byli także i duchowni" - mówił hierarcha. Prosił też o modlitwę o pokój oraz w intencji żołnierzy i innych służb.
Nawiązując do uroczystości oznaczenia grobu duchownego IPN przypomina, że ks. Sopoćko niósł posługę duszpasterską żołnierzom w czasie wojny polsko-bolszewickiej (m.in. w szpitalu polowym). Po niej, do 1932 roku - w garnizonach w Warszawie i Wilnie. W czasie II wojny światowej pomagał Żydom na Wileńszczyźnie.
"Życie błogosławionego ks. Michała Sopoćki jest wzorem służby Bogu, ojczyźnie i bliźniemu. Potrafił łączyć posługę kapelana wojskowego, z posługą duszpasterską i działalnością naukową" - uzasadnił IPN.
Oznaczenie grobu i wpisanie go na listę Instytutu oznacza objęcie tego miejsca opieką i ochroną państwową.
W podobny sposób został w sobotę oznaczony również grób malarza Eugeniusza Kazimirowskiego (1873-1939) na cmentarzu farnym w Białymstoku, odnowiony z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej. Kazimirowski był autorem pierwszego obrazu "Jezu ufam Tobie"; namalował go w Wilnie w 1934 roku na podstawie objawień św. siostry Faustyny Kowalskiej. Obraz po raz pierwszy publicznie pokazano 26 kwietnia 1935 roku, w tym roku przypada 90. rocznica od tego wydarzenia.
Kazimirowski był członkiem polskiej drużyny strzeleckiej w Czortkowie oraz Polskiej Organizacji Wojskowej, ochotnikiem w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921.
Obie sobotnie uroczystości, wpisujące się w obchody 50. rocznicy śmierci księdza Sopoćki, odbyły się w asyście honorowej żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
"Obaj po latach spoczęli w Białymstoku, obaj mieli podobne historie wojenne i uznaliśmy, że zarówno Eugeniusza Kazimirowskiego, jak i błogosławionego ks. Michała Sopoćko należy wyróżnić tym zaszczytnym tytułem weterana walk o wolność i niepodległość Polski. Przeprowadziliśmy całą procedurę i groby obu zostały wpisane do rejestru prowadzonego przez prezesa IPN" - powiedział PAP dyrektor białostockiego oddziału IPN Marek Jedynak.
Podkreślił, że Instytut cały czas szuka kolejnych takich miejsc, przyjmuje też wnioski od osób prywatnych. "To nie są tylko wielkie nazwiska, to są też szeregowi żołnierze, którzy spełniają warunki ustawowe o grobach weteranów" - dodał.
W sobotę i niedzielę rocznicowe uroczystości, głównie o charakterze religijnym, organizuje Archidiecezja Białostocka. Zaplanowano też m.in. promocję książki autorstwa biskupa pomocniczego archidiecezji Henryka Ciereszki pt. "Błogosławiony Michał Sopoćko - apostoł Miłosierdzia Bożego". W piątek kwiaty przy grobie duchownego złożyli wspólnie: wojewoda podlaski, marszałek województwa i prezydent Białegostoku.(PAP)
rof/ agz/