Pierwszy raz prezentujemy Wydawnictwo IPN w formie spotkania z odbiorcami, aby pokazać dorobek i ogrom pracy naszych historyków i naukowców – mówi PAP Karolina Imianowska, dyrektor Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej.
W Warszawie przy ul. Kłobuckiej 21 w sobotę, odbyła się inauguracja Dni Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej.
"IPN po raz pierwszy organizuje Dni Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej. Przez 22 lata funkcjonowania instytutu wydaliśmy ponad 3,5 tysiąca różnych tytułów - książek, komiksów, broszur okolicznościowych, periodyków naukowych i popularnonaukowych. W tych dniach, od 20 do 31 sierpnia proponujemy wszystkim odbiorcom, którzy interesują się historią ciekawe książki, publikacje naukowe, które wydał IPN. W naszej ofercie mamy 950 tytułów, które teraz dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach. Z jednej strony nasza akcja ma charakter edukacyjny, z drugiej strony proponujemy spotkanie z historią w piknikowym nastroju" - powiedział PAP rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz.
Oddziały IPN: w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i Warszawie przygotowały program wydarzeń towarzyszących podczas inauguracji Dni Wydawnictwa IPN.
IPN po raz pierwszy organizuje Dni Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej. Przez 22 lata funkcjonowania instytutu wydaliśmy ponad 3,5 tysiąca różnych tytułów - książek, komiksów, broszur okolicznościowych, periodyków naukowych i popularnonaukowych - powiedział PAP rzecznik IPN.
"Chcemy zainteresować i zaintrygować ludzi, którzy nie sięgali jeszcze dotąd po książki wydawane przez IPN. Mamy nadzieję, że zainteresują się bogatą i różnorodną tematyką publikacji. Instytut koncentruje się na wydarzeniach z XX wieku. Publikacje, które dziś i przez następne kilkanaście dni można nabyć, zarówno w Warszawie przy ul. Kłobuckiej 21, jak również we wszystkich księgarniach stacjonarnych oraz w księgarni internetowej IPN są takimi książkami, które mogą zainteresować i skłonić do refleksji o trudnych wydarzeniach z historii Polski, ale także historii świata w XX wieku" - tłumaczył dr Leśkiewicz.
IPN zapowiada kolejne spotkania z odbiorcami. To pierwsza tego typu akcja w 22-letniej historii IPN.
"Dostrzegamy potrzebę zainteresowania szczególnie młodego pokolenia ofertą wydawniczą. Podczas dzisiejszego spotkania jest możliwość spotkania z autorami, a także z rysownikami. Nie zabraknie gier edukacyjnych. Instytut wydał kilkanaście tytułów gier a także kilkanaście komiksów. Hitem wydawniczym jest komiks o Antku Srebrnym. To ciekawa forma przedstawienie najmłodszym obiorcom bardzo trudnej historii Polski w okresie II Wojny Światowej i okresu tuż po wojnie. Zarówno gry edukacyjne, planszowe, w które możemy grać całą rodziną, jak i komiksy są istotnym elementem uzupełniającym naszą narrację historyczną" - dodał Leśkiewcz.
W programie Dni Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej jest m.in. wycieczka po zakątkach Archiwum, wystawy, a także spotkania z autorami książek oraz rysownikami m.in. z Krzysztofem Wyrzykowskim. Dla najmłodszych uczestników przewidziano zabawy z nagrodami, rysowanie flagi i godła oraz gry edukacyjne.
W programie Dni Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej jest m.in. wycieczka po zakątkach Archiwum, wystawy, a także spotkania z autorami książek oraz rysownikami m.in. z Krzysztofem Wyrzykowskim. Dla najmłodszych uczestników przewidziano zabawy z nagrodami, rysowanie flagi i godła oraz gry edukacyjne.
"Pierwszy raz prezentujemy Wydawnictwo IPN w formie spotkania z odbiorcami, aby pokazać dorobek i ogrom pracy naszych historyków i naukowców. Chcemy pokazać efekt skali - poprzez 950 naszych publikacji i ogólnopolski zasięg dystrybucji. Na co dzień publikacje są także dostępne w 11 oddziałach IPN w całej Polsce" - powiedziała Imianowska.
Poza Warszawą wydarzenia towarzyszące Dniom Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej odbędą się w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.
20 sierpnia w Krakowie księgarni IPN w "Przystanku Historia" przy ul. Dunajewskiego 8 oraz na specjalnym stoisku plenerowym na Plantach będzie można nabyć publikacje IPN.
We Wrocławiu Dniom Wydawnictwa IPN będzie towarzyszyła wystawa "Tadeusz Bór-Komorowski" i spotkania z autorami. W sobotę o przebiegu bitwy warszawskiej 1920 roku opowie Piotr Galik. Można wziąć udział w quizie "Co Ty wiesz o AK?!" oraz w grze miejskiej "Twierdza Solidarność. Wrocław".
W Poznaniu zwiedzający mają możliwość zobaczyć Archiwa IPN. W namiocie edukacyjnym na najmłodszych będzie czekać gra edukacyjna "Dywizjon 303", kurs szyfrowania oraz prezentacja nowej gry "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919". W namiocie filmowym można obejrzeć filmy m.in "Kasztanka", "Niezwyciężeni. Czas Próby", oraz cykl filmów "Zbrodnia niedoskonała". Rekonstruktorzy 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich przybliżą historię Powstania Wielkopolskiego.
Oferta Wydawnictwa IPN będzie dostępna również w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Lublinie i Szczecinie.(PAP)
Autor: Maciej Replewicz, Olga Łozińska
mr/ oloz/ mark/