W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych w Warszawie (MŻWiWP) przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda i dyrektor Muzeum Jacek Pawłowicz podpisali w środę umowę o współpracy na czas nieokreślony.
Podpisanie porozumienia o współpracy poprzedziło uroczyste złożenie wieńców przez członków Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", dyrektora MŻWiWP Jacka Pawłowicza i szefa Służby Więziennej gen. Jacka Kitlińskiego pod Ścianą Straceń i tablicą poświęconą pamięci Anny Walentynowicz.
W geście solidarności z protestującymi Białorusinami uczestnicy spotkania, trzymając fragmenty flagi Białorusi, zrobili zbiorową fotografię na znak wsparcia dla walczących o demokrację.
"Witam państwa bardzo serdecznie w miejscu, które jest nierozerwalnie związane z historią tego fenomenu - polskiego fenomenu, światowego fenomenu - jakim jest Związek Zawodowy +Solidarność+. Bowiem tak, jak Stocznia Gdańska, tak jak sala BHP są tym miejscem, gdzie się wszystko zaczęło - tak były Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów jest miejscem, do którego trafiali członkowie +Solidarności+ w czasie stanu wojennego, w czasie walki o odzyskanie przez Polskę niepodległości" - powiedział dyrektor Jacek Pawłowicz.
"Zobaczcie państwo, jak to się składa - Sierpień '80 - Polska jest na początku tego etapu walki o odzyskanie niepodległości. Powstaje ZZ +Solidarność+, który bierze na siebie ciężar walki o przywrócenie niepodległości. I teraz Sierpień '20 - w przepięknej Białorusi naród białoruski bierze w swoje ręce walkę o przywrócenie wolności, walkę o to, żeby Białoruś była normalnym krajem" - mówił.
Pawłowicz przyznał, że gdyby ktoś mu powiedział w 1983 r., gdy na II pawilonie siedział na ul. Rakowieckiej jako młody drukarz, że "za kilkadziesiąt lat - tutaj, w murach tego więzienia spotka się Komisja Krajowa +Solidarności+ - to bym popukał się w głowę i powiedział, że za dużo czaju wypił". "Zobaczcie, tak, jak powiedział marszałek Piłsudski, chcieć to móc. Myśmy chcieli i zwyciężyliśmy" - podkreślił.
"To muzeum, które tutaj budujemy, które tutaj tworzymy - ma być z jednej strony placówką muzealną, placówka edukacyjną, ale przede wszystkim pomnikiem postawionym wszystkim tym, którzy walczyli o Polskę niepodległą, suwerenną, po prostu o Polskę naszych marzeń" - wyjaśnił dyrektor MŻWiWP. "Jestem przekonany, że dzięki państwa wsparciu będzie ten pomnik postawiony i będziemy tutaj opowiadali o wspaniałych Polakach, którzy wywalczyli sobie niepodległość" - dodał Pawłowicz.
Uczestniczący w spotkaniu szef Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński przypomniał, że były Areszt Śledczy przy ul. Rakowieckiej to "Golgota polskich patriotów, którzy tu zostali zamęczeni", a samo więzienie liczy sobie ponad sto lat.
"Zaczyna się okres świętowania 40-lecia powstania związku i myślę, że to w annałach kiedyś ktoś zapisze, że to właśnie w tym miejscu ta historia zatoczyła koło. Bo nikt nie przypuszczał, że tylu działaczy +Solidarności+ można zaprosić i sami przyjdą, i sami stąd wyjdą" - dodał gen. Kitliński.
"To dla mnie bardzo wzruszające i na pewno dla każdego z nas, że możemy być w tym miejscu historii" - powiedział przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
Zwrócił uwagę, że wymiar symboliczny ma to, iż "w 40-lecie powstania NSZZ +Solidarność+ jesteśmy tutaj, gdzie było więzionych wielu więźniów politycznych, ze śp. Anną Walentynowicz, ze śp. Kornelem Morawieckim". "To także miejsce mordu Żołnierzy Wyklętych, co dla członków +Solidarności+ ma bardzo ważne miejsce w historii" - podkreślił.
Wskazał, że to "dzięki +Solidarności+ (...) możemy dzisiaj upamiętniać te miejsca mordu ludzi, którzy chcieli żyć w wolnym i demokratycznym kraju". "Dlatego ten dzisiejszy dzień to symbolika (...), o której nam się nie śniło. To dzisiejsze spotkanie Komisji Krajowej, powiem, jest najważniejsze w tę rocznicę, bo to wielka symbolika i oddanie czci tym wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę - i Żołnierzom Wyklętym, i wszystkim więźniom politycznym stanu wojennego" - wyjaśnił Duda.
Przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" wręczył gen. Kitlińskiemu i dyr. Pawłowiczowi znak "Solidarności" z logiem 40-lecia. "Nie ma pierwszej, drugiej, starej i nowej - tylko jest jedna organizacja - od 17 września 1980 r. NSZZ +Solidarność" - podkreślił Duda.
Podpisane w środę porozumienie o współpracy pomiędzy Komisją Krajową NSZZ "Solidarność" i Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych w Warszawie zakłada, m.in.: umożliwienie prowadzenia kwerend w zbiorach archiwalnych KK NSZZ "Solidarność" oraz MŻWiWP, bezpłatne użyczenie Muzeum dokumentów archiwalnych dotyczących tematyki Żołnierzy Wyklętych ze zbiorów archiwum historycznego KK NSZZ "Solidarność", merytoryczne współdziałanie przy opracowywaniu i publikacji (książek, filmów, wystaw, strony www, multimediów, e-booków, audiobooków), recenzowanie i opiniowanie materiałów dotyczących historii wojskowości i wojskowych organów bezpieczeństwa, edycje źródeł, publikacje tekstów popularnonaukowych.
Po podpisaniu umowy uczestnicy spotkania zwiedzili muzeum, a potem rozpoczęły się obrady Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". (PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/aszw/