Za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności odznaczono 21 osób, w tym pośmiertnie ks. Sylwestra Zycha. W środę, w historycznej sali BHP, w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, Krzyże Wolności i Solidarności wręczył prezes IPN dr Karol Nawrocki.
W uroczystościach, które są częścią obchodów 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, w środę w historycznej sali BHP w Gdańsku, wręczono Krzyże Wolności i Solidarności.
Oznaczonych zostało 21 osób, w tym cztery osoby pośmiertnie, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Krzyże Wolności i Solidarności wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, który przypomniał, że "w XX wieku, przez 100 lat Polska była wolna i niepodległa tylko przez 33 lata".
Dodał, że od "powstania IPN bohaterowie wrócili do historii w miejsce, które było dla nich zarezerwowane". "Dopiero po kilku dekadach" - podkreślił. "Tak jak na to zasłużyli" - powiedział.
Dr Karol Nawrocki wyraził dumę, że może wręczać ordery Krzyże Wolności i Solidarności ale "zadaje sobie pytanie dlaczego tak długo to trwało". "Dlaczego minęło 40 lat od momentu kiedy podejmowaliście decyzję stając się częścią antykomunistycznej opozycji, ponad 30 lat od tego, kiedy Polska w 1989 roku stawała się wolną. I tyle lat od momentu kiedy rozpoczął się system transformacji ustrojowej?" - pytał retorycznie.
Odznaczenia otrzymali: Andrzej Stanisław Friedel, Mieczysław Grundo, Włodzimierz Kluk, Jerzy Tadeusz Kobyliński, Mieczysław Marian Koman, Wojciech Józef Kwidziński, Halina Lubińska, Wojciech Stanisław Mattik, Kazimierz Nowaczyk, Jan Pastor, Janusz Wacław Pelc, Jerzy Kazimierz Świtalski, Zbigniew Tomys, Hristo Toshev, Kazimierz Tusk, Mariusz Henryk Wilk oraz Andrzej Mirosław Zarębski.
Pośmiertnie odznaczenia przyznano: Tadeuszowi Sukowskiemu, Izabeli Świtalskiej, Krzysztofowi Zarębskiemu oraz ks. Sylwestrowi Zychowi.
Po uroczystości, przewodniczący Komisji Zakładowej Stoczni Gdańsk, członek Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" Karol Guzikiewicz przekazał na ręce prezesa IPN dr Karola Nawrockiego oryginalne listy uczestników strajków z maja i sierpnia 1988 r., które wcześniej otrzymał od przewodniczącego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej Alojzego Szablewskiego.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ pat/