Lekcja muzealna, wykład, seminarium i warsztaty 3 maja w wersji online. Taka formułę obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja proponuje muzeum w warszawskich Łazienkach Królewskich.
Uczestnicy zaplanowanych wydarzeń dowiedzą się o okolicznościach powstania przełomowej z punktu widzenia Polski i Europy ustawy zasadniczej i w jakim stopniu idee, które przyświecały twórcom Ustawy Zasadniczej sprzed ponad dwustu lat, przetrwały pomimo mających nastąpić wkrótce rozbiorów Polski.
Przygotowano zajęcia edukacyjne dla starszych i młodszych dzieci, jak również seminarium dla nauczycieli. Jego tematem będzie m.in. Ustawa Rządowa 1791 roku.
Planowana jest także wystawa czasowa w Pałacu na Wyspie, na której zostanie udostępniona kopia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku. Wypożyczyło ją Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie. Organizatorzy zaznaczają jednak, że bezpośrednia wizyta w muzeum będzie możliwa "pod warunkiem otwarcia obiektów na skutek złagodzenia obostrzeń epidemicznych".
Konstytucja 3 Maja 1791 roku jest uważana za jeden z najważniejszych symboli niepodległości Polski. Postępowy jak na owe czasy dokument stanowi źródło idei aktualnych do dziś. Jest niezwykle cennym materiałem historycznym i ważnym dokumentem prawnym. "Miała wyjątkowe znaczenie nie tylko dla polskiego parlamentaryzmu, lecz także historii powszechnej. Uchwalenie Ustawy Rządowej było wydarzeniem tak przełomowym, że cała Europa okrzyknęła je swego czasu rewolucją" – wyjaśniają organizatorzy majowych obchodów rocznicowych.
Wykłady i seminaria odbędą się 3 maja. Na 9 maja o godz. 11 zostały zaplanowane warsztaty dla najmłodszych zatytułowane "Atramentowe historie". Kopia Konstytucji 3 Maja zostanie udostępniona do wglądu zwiedzających od 4 do 13 maja w godzinach 10-16.30 (w środę 5 maja, od 12 do 19). (PAP)
mwp/ pat/