Operacja "Ostra Brama" to symbol wierności ideałom, polskiej niezłomności, martyrologii, ale także wielkiej zdrady, której doznaliśmy ze strony wojsk sowieckich - powiedział PAP szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell.
80 lat temu, nad ranem 7 lipca 1944 r., rozpoczęła się operacja "Ostra Brama", którą były walki żołnierzy Armii Krajowej z Niemcami o Wilno; oddziały dowodzone przez ppłk. Aleksandra Krzyżanowskiego "Wilka" zamierzały przejąć miasto przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Ostatecznie polscy żołnierze walczyli wspólnie z Sowietami, by po kilku dniach wyzwolić Wilno spod niemieckiej okupacji. Krótko jednak po tym wydarzeniu NKWD dokonała aresztowań polskich żołnierzy - dowództwo i żołnierze AK zostali rozbrojeni, większość z nich trafiła do więzień lub została zesłana w głąb Związku Sowieckiego.
W związku z rocznicą Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Instytutem Pamięci Narodowej, Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie oraz Związkiem Polaków na Litwie organizuje w dniach 6-8 lipca obchody rocznicowe w Wilnie, Skorbucianach i Boguszach.
Polscy żołnierze walczyli wspólnie z Sowietami, by po kilku dniach wyzwolić Wilno spod niemieckiej okupacji. Krótko jednak po tym wydarzeniu NKWD dokonała aresztowań polskich żołnierzy - dowództwo i żołnierze AK zostali rozbrojeni, większość z nich trafiła do więzień lub została zesłana w głąb Związku Sowieckiego.
"Operacja +Ostra Brama+ to symbol wierności ideałom, polskiej niezłomności, martyrologii, ale także, co bardzo ważne, to symbol wielkiej zdrady, której doznaliśmy ze strony wojsk sowieckich, zdrady, która jest dla nas wielką nauką na przyszłość" - powiedział PAP szef UdSKiOR.
Dodał, że obecnie "kiedy toczy się wojna za naszą wschodnią granicą, w szczególności musimy pamiętać, z jakim przeciwnikiem mierzą się nasi przyjaciele z Ukrainy i z jakim przeciwnikiem mierzyć musimy się my, wszyscy, jako Polska i jako kraje NATO".
"To jest przeciwnik wiarołomny, który nie dotrzymuje porozumień, nie uznaje żadnej lojalności w stosunkach międzynarodowych, ani także, co jest bardzo ważne, w stosunkach międzyludzkich. To jest przeciwnik, który ma swoje cele imperialne, który chce te cele zrealizować za każdą cenę" - podkreślił minister Parell.
Rozpoczęta przez oddziały Armii Krajowej w ramach akcji "Burza" operacja "Ostra Brama" miała na celu oswobodzenie Wilna z rąk okupanta niemieckiego. Plan operacji został opracowany w sztabie Okręgu Wilno AK w marcu 1944 r. i zakładał samodzielne zdobycie miasta przez połączone siły Wileńskiego i Nowogrodzkiego Okręgu Armii Krajowej.
Do 13 lipca Polacy i Rosjanie oswobodzili miasto z rąk Niemców. Tego dnia żołnierze AK o świcie wywiesili na Górze Zamkowej biało-czerwoną flagę, jednak po kilku godzinach żołnierze sowieccy zastąpili ją czerwonym sztandarem. Była to zapowiedź prawdziwego stosunku Sowietów do Polaków i przyszłych represji. (PAP)
Z Wilna Katarzyna Krzykowska
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ aszw/