Zakup przez Instytut Pileckiego Domu Turka w Augustowie i utworzenie tam muzeum poświęconego Obławie Augustowskiej wpisuje się w prowadzoną przez MKDNiS politykę wypełniania białych plam polskiej pamięci – informuje PAP w piątek resort kultury.
Wcześniej, w piątek Mateusz Morawiecki poinformował na Twitterze, że Instytut Pileckiego zakupił Dom Turka - siedzibę NKWD i UB, miejsce kaźni schwytanych w obławie augustowskiej.
Jak zaznaczono, "decyzja ta wpisuje się w prowadzoną przez resort politykę wypełniania białych plam polskiej pamięci – a jedną z nich jest na pewno obława augustowska, nazywana niekiedy +małym Katyniem+ akcja likwidacji przez Armię Czerwoną oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa".
W komunikacie przesłanym PAP przez resort, podano, że "minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu podjął decyzję o zakupie przez Instytut Pileckiego Domu Turka w Augustowie i utworzeniu tam muzeum poświęconego Obławie Augustowskiej".
Jak zaznaczono, "decyzja ta wpisuje się w prowadzoną przez resort politykę wypełniania białych plam polskiej pamięci – a jedną z nich jest na pewno obława augustowska, nazywana niekiedy +małym Katyniem+ akcja likwidacji przez Armię Czerwoną oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa". Przypomniano, że Dom Turka w Augustowie był jednym z miejsc przetrzymywania ofiar tej akcji. Od lat pozostawał niezagospodarowany.
"Dzięki zaangażowaniu miejscowych polityków Prawa i Sprawiedliwości, m.in. posła Jarosława Zielińskiego, udało się zakupić budynek dla Instytutu Pileckiego. Muzeum Obławy Augustowskiej jest jedną z ponad 100 inwestycji muzealnych (budowy, modernizacji, remontów) realizowanych w całym kraju przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu" - napisano w komunikacie MKDNiS.
12 lipca 1945 r., oddziały NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Operacja zwana Obławą Augustowską jest największą niewyjaśnioną zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej.
Zadaniem Instytutu Pileckiego jest m.in. upamiętnianie, dokumentowanie i badanie historii XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem polskiego doświadczenia i losów Polski poddanej dominacji dwóch totalitaryzmów.
12 lipca 1945 r., oddziały NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Operacja zwana Obławą Augustowską jest największą niewyjaśnioną zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej. (PAP)
Autor: Olga Łozińska, Katarzyna Krzykowska
oloz/ ksi/ pat/