Igor Mitoraj, polski rzeźbiarz, znany jest z monumentalnych rzeźb, przedstawiających uszkodzone ludzkie korpusy. „Centurion”, spektakularna praca artysty, znajdzie się na aukcji Polswiss Art. 17 września.
„Wielkogabarytowe prace Igora Mitoraja mają szczególną siłę oddziaływania. To unikatowa okazja dla kolekcjonerów, ponieważ takie prace artysty, który zdobył uznanie i popularność na skalę międzynarodową, pojawiają się niezwykle rzadko” – zaznacza w wypowiedzi dla PAP Marzena Karpińska z Domu Aukcyjnego Polswiss Art.
Skala „Centuriona”, który znalazł się na aukcji Domu Aukcyjnego Polswiss Art łączy go z najokazalszymi realizacjami Mitoraja - ustawianymi w przestrzeniach publicznych europejskich i światowych miast.
„Centurion” powstał w 1988 roku. „Odlana z brązu, twarz młodzieńca przywołuje wspomnienia o dawnych bohaterach, ich czynach i minionych cywilizacjach. Praca swoim tytułem odnosi się do dowódcy centurii, jednostki legionu w armii rzymskiej. W przeważającej mierze centurionami byli żołnierze najbardziej doświadczeni i zasłużeni, gdyż to na nich spoczywała główna odpowiedzialność za przebieg bitwy. Twarz centuriona jest niekompletna, nadal jednak klasyczne rysy i pełne usta, zastygłe w charakterystycznym dla Mitoraja lekkim uśmiechu, przywołują echa wspaniałości i potęgi” - scharakteryzowano pracę w katalogu.
U podstawy kompozycji artysta umieścił dodatkowo mały tors – leży niczym porzucony, zapomniany fragment innego posągu i innej opowieści. Jednocześnie dosadnie ukazuje skalę majestatycznej głowy centuriona.
„Igor Mitoraj wiedział, że fragmentaryczność jest siłą jego sztuki. Uważał, że fragment działa silniej niż całość” - zaznacza krytyk sztuki Anna Zarzycka.
Fragmentaryczność nie była dla artysty tożsama z ułomnością. Stanowiła raczej symbol harmonii, która zniknęła wraz z końcem starożytnych cywilizacji. W ujęciu Mitoraja piękno rzeźby przyjęło wymiar ludzki, niedoskonały – w odróżnieniu od rzeźby klasycznej, która była odbiciem ideału, boskości i absolutu.
Igor Mitoraj urodził się 26 marca 1944 w Oederan w Niemczech; zmarł 6 października 2014 w Paryżu. Od 1968 r. żył i tworzył poza Polską, głównie we Francji i we Włoszech. Jego rzeźby stoją w Paryżu, Rzymie, Mediolanie, Lozannie, Londynie, Krakowie, Warszawie.
Antyk bowiem był jednym z głównych źródeł inspiracji artysty. Tworząc swoje rzeźby odwoływał się wprost do mitologii lub historii Grecji i Rzymu; świadczą o tym już tytuły dzieł, np. „Ikar”, „Centauro”, „Eros”, „Mars”, „Gorgona”, „Paesaggio Ithaka”. „Artysta przywołując piękno i idealne proporcje rzeźb klasycznych, jednocześnie je reinterpretował, uwspółcześniał. Uzmysławiał odbiorcy niedoskonałość ludzkiej natury poprzez umyślne spękania i uszkodzenia powierzchni posągów” - zauważają krytycy sztuki (culture.pl).
Styl Mitoraja jest obecnie rozpoznawany przez miłośników sztuki na całym świecie. Elementem charakterystycznym prac Mitoraja są usta, które zawsze mają kształt ust autora i stanowią nieformalny podpis rzeźbiarza na dziele.
Po raz pierwszy w Polsce Polswiss Art. prezentuje Państwu prace Lucio Fontany - artysty rozpoznawalnego na całym świecie. Na aukcji 17 września znajdzie się obiekt ze sławnego cyklu dziurawionych obiektów +Concetto Spaziale+. Konsekwentnie, po pracach Baselitza, Bacona czy Cragga, włączamy na nasz rynek kolejne nazwisko światowej renomie” – mówi Marzena Karpińska.
Od monumentu do delikatnych precjozów, czyli biżuterii. Eksponowana na przedaukcyjnej wystawie jest figurka art déco „Wieczni przyjaciele” Demetre Chiparusa.
Na wystawie prezentowana jest też sztuka współczesna w postaci form przestrzennych Wojciecha Fangora, pracy Magdaleny Abakanowicz i Tadeusza Łodziany. Rzeźbę i obiekty przestrzenne w sztuce najnowszej prezentują rzeźbiarka Angelika Markul, Tomasz Koclęga oraz artysta i designer Oskar Zięta a także Maurycy Gomulicki i jego ponad 3,5-metrowa „Sinking Star”.
Aukcja „Rzeźba i obiekty przestrzenne” odbędzie się 17 września 2024 r. w Domu Aukcyjnym Polswiss Art. (PAP)
Autorka: Anna Bernat
abe/ dki/