
Karpacki Oddział Straży Granicznej dołączył do programu edukacyjnego Muzeum Auschwitz, skierowanego do funkcjonariuszy służb, którzy podczas pełnienia obowiązków stykają się z ludźmi o różnych poglądach, wyznaniach czy orientacji seksualnej – podała oświęcimska placówka.
Zastępca rzecznika muzeum, Paweł Sawicki, poinformował w poniedziałek, że projekt „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska” skierowany jest do służb, które podczas pełnienia obowiązków stykają się z ludźmi mającymi różne poglądy, wyznanie, orientację seksualną czy wrażliwość. „Wizyta w Miejscu Pamięci i zajęcia edukacyjne mają za zadanie wspieranie ich w wyznaczaniu etycznych ram tej odpowiedzialnej i szczególnej służby” – oznajmił.
Zdaniem Andrzeja Kacorzyka, szefa należącego do muzeum Międzynarodowego Centrum o Auschwitz i Holokauście, placówce zależy, by chroniący granice młodzi ludzie mieli świadomość odpowiedzialności za nieprzekraczanie granic osobistej wolności i godności przypisanej każdemu człowiekowi, niezależnie od przynależności państwowej, społecznej czy religijnej.
Muzeum będzie wspierało również działania Straży Granicznej w edukacji z zakresu antysemityzmu, tolerancji i równości społecznej.
Sawicki dodał, że w ubiegłym roku w zajęciach seminaryjnych uczestniczyło ponad 800 funkcjonariuszy policji, strażaków i funkcjonariuszy Służby Więziennej.
W niemieckim obozie Auschwitz zostało osadzonych co najmniej kilku funkcjonariuszy przedwojennej Straży Granicznej. (PAP)
szf/ aszw/