Muzeum Narodowe w Lublinie zakupiło obraz Włodzimierza Borowskiego, jednego z założycieli awangardowej grupy Zamek. Pracę „Dlaczego to zrobiłaś” można już oglądać na wystawie stałej poświęconej tej grupie. W sumie kolekcja liczy blisko 400 prac.
O nowym zakupie poinformowała w środę dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie Katarzyna Mieczkowska. Pochodząca z 1991 r. praca „Dlaczego to zrobiłaś” Włodzimierza Borowskiego została pozyskana od rodziny artysty za 130 tys. zł, w większości pochodzących z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Łukasz Wiącek z muzeum przypomniał, że praca Borowskiego powstała na potrzeby wystawy w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Artysta zaprosił do współpracy swoją córkę Weronikę, której rysunek jako kilkuletniej dziewczynki wkleił w centrum swojej pracy i uzupełnił pozostałą płaszczyznę pracy geometrycznym ciągiem trójkątów oraz biologicznymi formami przypominającymi kijanki lub plemniki.
Zwrócił uwagę, że pod koniec lat 70. XX w. artysta skupił się przede wszystkim na teorii sztuki, natomiast zniknął z przestrzeni wystawienniczej. „Lata 80. powoli to zmieniają, w latach 90. możemy ponownie obserwować powrót Borowskiego w przestrzenie wystawowe. Sam artysta zmienia podejście wówczas do tworzonych przez siebie dzieł. Odchodzi trochę od utrwalania swoich idei w sposób materialny, zaczyna angażować w nowych obiektach słowo i ideę, która jest efemeryczna i ulotna” – zaznaczył.
W muzeum dostępna jest jedyna stała ekspozycja poświęcona awangardowej grupie artystycznej Zamek działającej w Lublinie. Kolekcja liczy blisko 400 obiektów muzealnych, z czego ponad 100 prezentowanych jest na ekspozycji.
„Twórcy wykorzystali moment odwilży 1954 roku. Weszli w mury zamku i dostali przestrzeń do tworzenia nowej sztuki. Pierwszy obraz Borowskiego pojawił się w zbiorze muzealnym w 1959 r.; była to +Kompozycja z trójkątów+ z 1957 r., którą można oglądać w przestrzeni galerii” – dodał Łukasz Wiącek.
Włodzimierz Borowski (1930-2008) był jednym z założycieli grupy Zamek powołanej w 1957 r. przez studentów historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Grupa istniała formalnie do 1960 r. Działała początkowo jako Koło Młodych Plastyków. Jej pierwszą siedzibą były pracownie usytuowane na Zamku Lubelskim, stąd nazwa grupy. Było to pierwsze awangardowe ugrupowanie, które pojawiło się w Lublinie.
W skład grupy wchodzili: Jerzy Durakiewicz, Ryszard Kiwerski, Mirosław Komendecki, Krzysztof Kurzątkowski, Stanisław Michalczuk, Lucjan Ocias, Józef Tarłowski i Przemysław Zwoliński oraz - najbardziej radykalni - Włodzimierz Borowski, Tytus Dzieduszycki-Sas i Jan Ziemski.
Artyści tworzący grupę prezentowali awangardowy program odnowy sztuki, w opozycji do malarstwa akademickiego. W swoich poszukiwaniach artystycznych sięgali do malarstwa abstrakcyjnego, swobodnego operowania plamą, wprowadzania do obrazu różnych materiałów, jak drewno, szkło, tkaniny. Ich poszukiwania zostały docenione nie tylko w kraju, ale i poza granicami. Ostatnia wspólna wystawa artystów grupy - Ziemskiego, Dzieduszyckiego i Borowskiego – miała miejsce w Paryżu.(PAP)
gab/ miś/