Ponad 21,5 tys. osób odwiedziło w 2024 roku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – poinformował PAP Piotr Tarczyński, odpowiedzialny w placówce za kontakty z mediami. Jak dodał, około 90 procent gości to turyści z zagranicy.
„2024 rok był rekordowy pod względem frekwencji w muzeum. Liczba odwiedzających wyniosła 21 552. Miesiącem z najwyższą frekwencją był listopad - 3 711 gości. 90 procent turystów, którzy odwiedzili placówkę, to osoby z zagranicy. Wśród nich najwięcej było Niemców, Anglików, Hiszpanów i Włochów” – podał Tarczyński.
Jak zaznaczył, statystyki obejmują wszystkich odwiedzających, w tym uczestników wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych, konferencji i spotkań z historią, seansów filmowych, koncertów oraz lekcji muzealnych.
Muzeum zostało otwarte 25 kwietnia 2022 roku. Do końca tamtego roku odwiedziło je 7,2 tys. osób. W kolejnym oświęcimską placówkę zwiedziło 11,8 tys. osób.
Tarczyński powiedział, że najważniejszym ubiegłorocznym wydarzeniem było upamiętnienie światowej sławy twórcy Igora Mitoraja, który wychował się w Grojcu koło Oświęcimia. W 2024 roku przypadła 80. rocznica urodzin artysty i 10. rocznica jego śmierci. "Muzeum zorganizowało wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie spotkanie poświęcone życiu i twórczości Igora Mitoraja, wystawę czasową z dziełami i fotografiami z prywatnych archiwów oraz konkurs plastyczny” – oznajmił.
Przypomniał, że placówka w minionym roku została doceniona kwalifikacją do grona finalistów Nagrody BohaterON 2024 im. Powstańców Warszawskich w kategorii „Instytucja”.
Idea stworzenia w Oświęcimiu stałej ekspozycji poświęconej mieszkańcom i ich zaangażowaniu w pomoc zrodziła się wiele lat temu wśród działaczy Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, a potem stowarzyszenia Auschwitz Memento. Placówka powstała w zaadaptowanym dla jej potrzeb zabytkowym budynku zwanym Lagerhaus, który jest położony około 200 m od byłego niemieckiego obozu.
Muzeum to samorządowa instytucja kultury, której organizatorem jest województwo małopolskie, a organem współprowadzącym resort kultury. Jego misją jest prowadzenie działań upamiętniających mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli więźniom obozu.
Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili około 1,2 tys. nazwisk osób, które angażowały się w pomoc więźniom. Na terenie przyobozowym działał też ruch oporu, a szczególnie oddział partyzancki Armii Krajowej „Sosienki” pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka. (PAP)
szf/ amac/