
Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim, Brama Lwowska w Zamościu, Dom Ksieni w Leśnej Podlaskiej i kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskiem zostały uznane za najstaranniej odnowione w ubiegłym roku zabytki w Lubelskiem. Ich gospodarze zostali w poniedziałek wyróżnieni Laurami Konserwatorskimi.
Lubelski wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski podkreślił, że nagrodzone zabytki łączy wysoka jakość prac remontowych, przeprowadzonych zgodnie z zasadami sztuki konserwatorskiej. „Ideą, która przyświeca konkursowi jest to, aby zadbać o nasze zabytki, czyli nasze dziedzictwo narodowe dla przyszłych pokoleń” - dodała generalny konserwator zabytków Bożena Żelazowska.
Kapituła konkursu wyróżniła w tym roku gospodarzy czterech zabytkowych obiektów. Nagrody przyznano w poniedziałek w Teatrze Starym w Lublinie.
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej otrzymał wyróżnienie za kompleksowe prace przy drewnianym budynku zwanym Domem Ksieni. Dyrektor szkoły Radosław Klekot poinformował, że remont wraz z wyposażeniem kosztował ok. 1,5 mln zł. „To najstarszy budynek na terenie placówki, pochodzi z końca XIX w. Modrzewiowy dworek został wybudowany na potrzeby sióstr prawosławnych, których przeoryszą była właśnie owa Ksieni. Będzie tam izba tradycji szkoły, ale mamy ambicje, aby przerodziła się ona w rodzaj lokalnego muzeum” – wyraził nadzieję dyrektor.
Parafia rzymskokatolicka św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim została nagrodzona za prace konserwatorskie obejmujące kościół pw. św. Jana Chrzciciela, kaplicę Objawienia i bramę-dzwonnicę w zespole klasztornym podominikańskim. Proboszcz ks. Tomasz Lis podkreślił, że janowski kościół jest jedną z pereł barokowej sztuki na terenie Lubelszczyzny. „W ostatnich latach dołożyliśmy starań, aby odnowić jego zewnętrzną formę, czyli elewację oraz mur i bramę wejściową. Świątynia odzyskała pierwotną kolorystykę - piękny ceglany kolor. Odnowiliśmy tynki i zdobienia zewnętrzne” - dodał ksiądz.
Gminę i Miasto Międzyrzec Podlaski wyróżniono za kompleksowy remont pałacu Potockich, który jest przykładem modernistycznej siedziby ziemiańskiej z okresu międzywojennego. W czasie drugiej wojny światowej budynek został mocno zdewastowany przez wojska niemieckie i rosyjskie. Po 1945 r. utworzono w nim dom dziecka, następnie dom opieki, filię KUL, a w ostatnich latach pałac pozostawał nieużytkowany.
Miasto Zamość uhonorowano za prace konserwatorskie i restauratorskie przy Bramie Lwowskiej. Obiekt przy ul. Partyzantów i Łukasińskiego stanowi jedną z trzech pierwszych bram w obrębie fortyfikacji miasta, zaprojektowanych przez Bernardo Morando. Brama została wybudowana w 1597 r. Otrzymała manierystyczną, kamienną fasadę w formie łuku triumfalnego, zdobioną u zwieńczenia płaskorzeźbą Chrystusa Zbawiciela i św. Tomasza apostoła - patrona Zamościa.
Konkurs o Laur Konserwatorski organizowany jest w Lublinie od 2000 r. Dotychczas nagrody otrzymało ponad stu inwestorów i gospodarzy najlepiej odrestaurowanych zabytków w woj. lubelskim.(PAP)
gab/ dki/