Koncerty, spotkania poświęcone nowym technologiom i językowi polskiemu, warsztaty i spacery - 18 maja na skarpie przy Muzeum Powstania Warszawskiego otwarty zostanie Pokój na Lato. W tym roku wydarzenia odbywać się będą pod hasłem „Pokój na czas niepokoju”.
Pawilon na skarpie przy Muzeum Powstania Warszawskiego 18 maja zamieni się w przestrzeń koncertów, spotkań i warsztatów - kulturalno-rekreacyjny Pokój na Lato obchodzi w tym roku swoje 10-lecie. „Oaza w środku miasta, bezpieczna przestrzeń i miejsce, do którego zapraszamy do końca sierpnia” - zapowiadają organizatorzy. Hasłem przewodnim w tym roku będzie „Pokój na czas niepokoju”, a symbolem - gołąbek.
„Tegoroczny Pokój jest próbą pokazania, że my, Warszawiacy odczuwamy różne lęki i niepokoje. Martwimy się o to, co będzie w przyszłości. Pokój jest próbą wciągnięcia naszych odbiorców w świat rozrywki i zabawy, ale z drugiej strony ma także funkcje terapeutyczne.”
„Gołąbek mówi nam to, co zawsze. Niesie nadzieję na to, że z chaosu wyłoni się pokój, że zagrożenia się nie spełnią” - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. „Tegoroczny Pokój jest próbą pokazania, że my, Warszawiacy odczuwamy różne lęki i niepokoje. Martwimy się o to, co będzie w przyszłości. Pokój jest próbą wciągnięcia naszych odbiorców w świat rozrywki i zabawy, ale z drugiej strony ma także funkcje terapeutyczne” - dodał.
Pokój na Lato, przypomniał dyrektor, zaczął się 10 lat temu od pomysłu zbudowania „konstrukcji letniej” w przestrzeni nieopodal Muzeum. „Miała nauczyć ludzi, że tu coś będzie; była przygotowaniem do rozbudowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Pandemia zaszkodziła tej rozbudowie, rozciągnęła ją w czasie. Okazał się nagle, że Pokój na Lato jest dla nas ważniejszy niż sama rozbudowa. Pawilon, który w przyszłości tu stanie, będzie zaprojektowany według doświadczeń Pokoju na Lato, który stał się referencją ważniejszą niż pierwotnie planowano” - zauważył Ołdakowski.
W ramach inauguracji Pokoju na Lato zaplanowano koncert Mikromusic, który w tym roku świętuje 20-lecie. Zespół wykona utwory z nowej płyty z gościnnym udziałem Julii Pietruchy i Miuosha. W tegorocznym programie znalazły się także koncerty m.in. Rubensa, Darii ze Śląska i grupy Mięta, warsztaty kulinarne czy ceramiczne, spotkania i panele dyskusyjne poświęcone nowym technologiom (które poprowadzi Sylwia Czubkowska) czy językowi polskiemu (które poprowadzi Mateusz Adamczyk) cykl „Już nigdy nie będzie takiego lata” (który poprowadzi Olga Drenda), a także spotkania z autorkami, związanymi z wydawnictwem W.A.B., odbywający się pod tytułem „Dokąd tak biegnie, czy nie jest zmęczona?” (które poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge).
„Chcemy rozmawiać o tym, co zaprząta nam głowy: o niepewności jutra i tym, że nigdy już nie będzie takiego lata (i takiego świata, jaki znamy); o mitach, w które uwierzyliśmy tak mocno, że rzadko poddajemy je refleksji; o technologiach, które zjadają coraz większe kawałki naszego życiowego tortu; o uczuciach i ubieraniu ich w słowa, czy wreszcie o przeżywaniu życia po prostu z jego najprostszymi przyjemnościami” - tłumaczą organizatorzy.
Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest w mediach społecznościowych Pokoju na Lato. (PAP)
pj/ aszw/