Polska misja archeologiczna „Mastaba Faraona w Sakkarze” w Egipcie realizowana przez naukowców z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk (IKŚiO PAN) otrzymała finansowe wsparcie od przedsiębiorców na kontynuowanie badań.
Naukowcy z IKŚiO PAN wrócą do Egiptu, by kontynuować prace w ramach polsko-egipskiej misji archeologicznej „Mastaba Faraona” na terenie starożytnej nekropolii w Sakkarze niedaleko Kairu.
W pierwszym sezonie misji, na początku 2024 r., oprócz stworzenia modelu 3D grobowca, analizy konstrukcji architektonicznej mastaby (grobowca w kształcie ściętego ostrosłupa na prostokątnym planie), polscy naukowcy przeprowadzii też badania powierzchniowe, które miały na celu m.in. identyfikację ukrytych pod piaskami pustyni słabo widocznych struktur.
Na początek 2025 r. zaplanowano zbadanie grobu faraona Szepseskafa, przeprowadzenie dużo szerzej zakrojonych badań interdyscyplinarnych, w których obok archeologów mają uczestniczyć m.in. architekci, geodeci, geolodzy i konserwatorzy.
W listopadzie 2024 r. naukowcy, kórych wspiera Fundacja Umbra Orientis IKŚiO PAN, informowali, że na kontynuowanie misji potrzebują więcej środków. Koszt działań zaplanowanych na styczeń 2025 r. oszacowali na około 250 tys. zł. Apelowali o wsparcie.
Pracami polsko-egipskiej misji kierują prof. Teodozja Rzeuska i dr Ahmed Reheema, a opiekunem naukowym jest prof. Karol Myśliwiec – jeden z najwybitniejszych archeologów Egiptu, odkrywca grobowca Wezyra Merefnebefa w Sakkarze.
Jesienią 2024 r. archeolodzy informowali, że Fundacja Umbra Orientis przygotowała pakiety sponsorskie. Obejmują one promocję darczyńców, możliwość podróżowania z archeologami po Egipcie i otrzymania unikalnych pamiątek wykonanych przez egipskich rzemieślników, a nawet spotkanie z polskimi naukowcami w mastabie Szepseskafa. Dodatkowo umożliwiają zwiedzanie egipskich muzeów i skorzystanie z oprowadzania po Sakkarze z przewodnikiem-archeologiem, a nawet udział w „uczcie faraona” w cieniu piramid.
Jak poinformowała PAP w czwartek 23 stycznia Polska Rada Biznesu (PRB), misja otrzymała w ostatniej chwili finansowe wsparcie od przedsiębiorców, a także za pośrednictwem serwisu Patronite i dzięki bezpośrednim wpłatom od darczyńców indywidualnych.
Cytowany przez PRB dr Krzysztof Radtke, wiceszef misji, dziękując za pomoc, mówił, że bez natychmiastowego wsparcia przedsiębiorców, a także OmenaArt Foundation, misja mogłaby nie polecieć do Egiptu. "Mam nadzieję, że wspólna realizacja tego niezwykłego projektu pozwoli na zbudowanie, wzorem innych krajów na świecie, trwałego i owocnego partnerstwa publiczno-prywatnego" - dodał.
Pierwszą część prac w tym roku archeolodzy chcą zacząć już 25 stycznia.
Faraon Szepseskaf rządził Egiptem w okresie IV dynastii. Zamiast tradycyjnej piramidy postanowił wznieść ogromnych rozmiarów grobowiec, zwany mastabą (po arabsku: ława). Szepseskaf został pochowany na terenie nekropoli w Sakkarze, nieco w oddali od piramid Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa w Gizie. To położenie, kształt i inne tajemnice chcą odkryć i zbadać polscy archeolodzy.
Polska Rada Biznesu działa od 1992 r. i - jak dekaruje - zrzesza właścicieli i liderów największych polskich przedsiębiorstw i firm międzynarodowych działających w Polsce. Od 2012 r. przyznaje coroczną nagrodę, nazywaną niekeidy „biznesowym Oscarem”. Misję archeologiczną w Egipcie wsparli członkowie PRB: Grzegorz Bielowicki, Beata Drzazga i Marek Jankowski oraz OmenaArt Foundation.
wus/ aszw/