
Przywrócenie prestiżu Instytutu Pamięci Narodowej w środowiskach międzynarodowych w kontekście edukacyjnym oraz znalezienie odpowiedniego języka do komunikowania się ze światem – m.in. takie cele stawia przed IPN jego szef Karol Nawrocki, o czym poinformował w niedzielę w PR24.
"Współpraca międzynarodowa jest na wielu, wielu płaszczyznach, tę dynamikę pragnę podtrzymać, natomiast to co powtarzam regularnie, to chęć przywrócenia prestiżu IPN w środowiskach międzynarodowych w kontekście edukacyjnym. To trochę się popsuło na skutek wielu obiektywnych, często niezawinionych bezpośrednio przez Instytut spraw, i te rzeczy należałoby jeszcze raz spróbować skalibrować i poszukać odpowiedniego języka do komunikowania się ze światem" - powiedział Nawrocki, który w niedzielę był gościem Polskiego Radia 24.
Prezes IPN przyznał, że z niektórymi państwami ten dialog będzie bardziej skomplikowany, ze względu na pewne historyczne zaszłości. Na innych kierunkach - dodał - będzie to łatwiejsze, ponieważ wystarczy poszukać wspólnych historii i opowiedzieć o nich razem.
Szef Instytutu przyznał, że z niektórymi państwami ten dialog będzie bardziej skomplikowany, ze względu na pewne historyczne zaszłości. Na innych kierunkach - dodał - będzie to łatwiejsze, ponieważ wystarczy poszukać wspólnych historii i opowiedzieć o nich razem.
Nawrocki poinformował, że w latach 2022-2025 ma być prowadzona międzynarodowa akcja IPN dotycząca wojsk, którymi dowodzili generałowie Władysław Anders oraz Stanisław Maczek. "Mamy nadzieję, że opowiemy o generałach w kontekście co nieśli, jak służyli RP na trzech kontynentach i trafimy do wielu państw świata" - powiedział. Dodał, że projekt ma również pokazać, jak wiele wolności Polacy przynieśli Europie Zachodniej, w której często musieli pozostać po II wojnie światowej.
Prezes IPN dodał, że projekt ma mieć charakter edukacyjny, wystawowy i naukowy. Nawrocki wyraził także nadzieję, że dzięki również projektowi w 2024 r. dojdzie do budowy pomnika generała Andersa w Warszawie.
Nawrocki objął urząd prezesa IPN 23 lipca. Nowy szef Instytutu, to 38-letni historyk, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, także działacz społeczny, specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi. Od kwietnia 2017 był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. (PAP)
autor: Michał Boroń
mick/ je/