Należałoby powołać zespół międzynarodowy, który by mógł współdecydować, a przyjemniej sugerować, jak powinny zostać upamiętnione ofiar obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen – powiedział szef MSZ Zbigniew Rau. Wyraził nadzieję, że rząd austriacki wykupi kolejną część terenów b. obozu.
Na konferencji po wtorkowym spotkaniu w Warszawie z szefem austriackiego MSZ Alexandrem Schallenbergiem, Rau powiedział, że wyraził wdzięczność szefowi austriackiej dyplomacji za zdecydowane kroki rządu austriackiego w kwestii zakupu części terytoriom byłego obozu Mauthausen-Gusen.
"Liczymy na to, że kolejne części od właściciela prywatnego zostaną dalej zakupione, jestem przekonany, że skoro wola polityczna w tej kwestii już została sformułowana, jest realizowana, to ten proces zostanie zakończony" - powiedział Rau.
W maju ubiegłego roku Austria poinformowała o zakupie części terenów byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Gusen. KL Gusen, nazywany był jednym z najważniejszych ogniw systemu obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen, gdzie osadzono 34 tysięcy polskich więźniów – głównie przedstawicieli inteligencji, z których Niemcy zabili 27 tysięcy. Po wojnie pozostałości po KL Gusen zostały w znacznej części zniszczone, zaś tereny poobozowe podzielone i sprzedane prywatnym właścicielom.
Dodał, że w obozie Mauthausen-Gusen było więzionych i zamordowanych wielu przedstawicieli społeczności międzynarodowej. "I my w Polsce uważamy, że to powoduje, iż szanując austriacką suwerenność wobec tego miejsca, należałoby jednak powołać zespół międzynarodowy, który by mógł współdecydować, a co najmniej sugerować jaki kształt to upamiętnienie powinno przybrać i jak dla dobra społeczności międzynarodowej, dla wiedzy i tożsamości przyszłych pokoleń ten obóz, to upamiętnienie powinno funkcjonować" - powiedział Rau.
Schallenberg podkreślił, że Polska i Austria mają wspólną historię, w której "również mieliśmy bardzo czarne rozdziały". "I udało nam się zakupić placówki dwóch obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen, kupiliśmy to miejsce i chcieliśmy podkreślić tutaj również naszą historyczną odpowiedzialność" - powiedział szef austriackiej dyplomacji.
Dodał, że Austria opowiada się za tym, by zakupić kolejne działki na terenie b. obozu. "Oczywiście nie jest to prosta sprawa, musimy przestrzegać prawa, te zamiary (zakupu działek) istnieją, ale chciałbym, żeby to było naprawdę godne miejsce upamiętnienia (...). Chcemy się tym zająć i naprawdę wszystko jest w dobrych rękach" - zapewnił Schallenberg.
W maju ubiegłego roku Austria poinformowała o zakupie części terenów byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Gusen. KL Gusen, nazywany był jednym z najważniejszych ogniw systemu obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen, gdzie osadzono 34 tysięcy polskich więźniów – głównie przedstawicieli inteligencji, z których Niemcy zabili 27 tysięcy. Po wojnie pozostałości po KL Gusen zostały w znacznej części zniszczone, zaś tereny poobozowe podzielone i sprzedane prywatnym właścicielom. (PAP)
autor: Karol Kostrzewa
kos/ mok/