Ponad 100 rekonstruktorów odtworzy w sobotę bitwę wojsk napoleońskich w Barkwedzie (Warmińsko-Mazurskie). Podczas pikniku napoleońskiego będzie można obejrzeć mundury i wyposażenie wojsk z epoki – informuje starostwo powiatowe w Olsztynie.
"Tegoroczna inscenizacja historycznego starcia w Barkwedzie, w której udział weźmie ponad 100 rekonstruktorów z czterech krajów rozpocznie się około godz. 13 na łące między zabytkową aleją drzew, grodziskiem i zabytkowym cmentarzem. Po bitwie planowany jest piknik napoleoński przy świetlicy wiejskiej" - poinformował rzecznik starostwa Wojciech Szalkiewicz.
Rekonstruktorzy zaprezentują musztrę, umundurowanie, uzbrojenie oraz różne ciekawostki dotyczące poszczególnych armii. Każdy będzie mógł dotknąć broni ręcznej, obejrzeć mundury i wyposażenie wojsk z epoki napoleońskiej, czy wykonać pamiątkowe zdjęcie. Przewidziano ognisko z kiełbaskami oraz napoje.
3 lutego 1807 roku cesarz Napoleon Bonaparte obserwował z wieży kościoła w Gutkowie przygotowania rosyjskiej armii cara Aleksandra do obrony pozycji wzdłuż drogi Węgajty-Jonkowo-Mątki. Rosjanie zgromadzili tu 80 tys. żołnierzy i ponad 540 armat. Równie liczebne siły gromadzili Francuzi dążąc do rozstrzygającego starcia. Jednak wraz z nastaniem świtu pod Jonkowem doszło tylko do potyczki, w której krótkotrwały opór wojskom napoleońskim stawiały już jedynie oddziały tylnej straży osłaniających odwrót armii rosyjskiej.
Tak zaczyna się historia liczącego ok. 40 km Szlaku Napoleońskiego prowadzącego trasą zmagań armii francuskiej z siłami koalicji rosyjsko-pruskiej w lutym 1807 roku – "warmińskiego" epizodu wschodniopruskiej kampanii Napoleona.
Szlak Napoleoński, który swój początek ma w Barkwedzie, wiedzie przez Gutkowo, Mątki, Jonkowo, Łomy, Pupki, Gołogórę, Skolity, Dąbrówkę do Konradowa. W każdej z tych miejscowości, umieszczone są tablice przybliżające historię potyczek obu armii.
Od lat jest on popularyzowany przez pasjonatów historii i regionalistów, którzy spotykają się na różnych "napoleoniadach". Między innymi i w Barkwedzie, gdzie od roku 2018 organizowany jest "Piknik Napoleoński".(PAP)
autor: Agnieszka Libudzka
ali/ jann/