Coraz więcej osób odwiedza Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W ubiegłym roku było ponad 70 tys. zwiedzających. W 2022 r. liczba ta przekroczyła 60 tys., a w 2021 r. - ponad 36 tys. osób – wynika z raportu opublikowanego przez placówkę.
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku opublikowało raport z ponad trzech lat działalności. Od maja 2021 r. budynek muzealno-edukacyjny jest dostępny dla zwiedzających. Muzeum posiada ponad 28 tys. obiektów i prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną i naukową.
„Ostatnie trzy lata w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku były czasem przemiany i wielu wyzwań związanych m.in. z otwarciem nowego budynku Muzeum” - powiedział dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku dr Robert Andrzejczyk w podsumowaniu działalności placówki w latach 2021-24.
„Ostatnie trzy lata w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku były czasem przemiany i wielu wyzwań związanych m.in. z otwarciem nowego budynku Muzeum.”
Przypomniał, że w 2020 r. zakończyła się budowa budynku muzealno-edukacyjnego, jednak ze względu na pandemię COVID-19 pierwsi goście mogli zwiedzić go dopiero w maju 2021 r.
„Wówczas udostępnialiśmy im najpierw naszą wystawę stałą, a następnie w październiku 2021 r. rozpoczęliśmy stałą działalność edukacyjną w naszym Centrum Edukacyjnym" - wskazał.
Misją placówki jest „przedstawienie postaci Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym oraz przekazanie i upowszechnianie reprezentowanych przez niego wartości i tradycji idei niepodległościowych, idei Rzeczypospolitej i budowy państwa”.
„Rewitalizacji poddaliśmy również – jeszcze zanim udostępniliśmy go zwiedzającym - ogród historyczny otaczający dworek >>Milusin<< oraz rozpoczęliśmy proces odnawiania Drewniaka - pierwszego, parterowego domu Piłsudskich” - wyjaśnił dr Andrzejczyk.
„Ten ogród, od początku zakupienia nieruchomości w 1921 roku przez Aleksandrę Szczerbińską, przyszłą żonę marszałka, stanowił wielką dumę i przedmiot troski państwa Piłsudskich. Dołożyliśmy starań, aby jego charakter i wygląd były możliwie bliskie temu z lat 20. i 30. XX wieku” - dodał. W ramach placówki w Sulejówku powstało także Centrum Debat Historycznych oraz Klub Nauczyciela Historii.
Kierowany przez dr. Emila Noińskiego Dział Badań Naukowych prowadzi badania na celu ukazanie postaci Józefa Piłsudskiego jako polityka, dowódcy, męża stanu. Z inicjatywy Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego wydano 18 woluminów i 10 tys. dokumentów (ok. 15 000 stron) z serii dokumentów dotyczących wojny Polski z bolszewicką Rosją (1918-20).
Muzeum realizuje program naukowy „Żołnierze Niepodległości”. Polega on na udostępnieniu szerokiej publiczności not biograficznych żołnierzy, którzy w latach 1914–1921 walczyli o niepodległość i o granice Rzeczypospolitej. Obejmuje on 149 rekordów. 39 tys. innych jest w trakcie opracowania.
Przygotowano do druku nowe wydanie „Pism zebranych Józefa Piłsudskiego”. W 2024 r. zostanie wydany pierwszy tom. W Sulejówku odbyło się kilkadziesiąt debat naukowych, cykl wykładów online i Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.
Muzeum rozwinęło działalność wystawienniczą i współpracę z innymi instytucjami kultury oraz Wojskiem Polskim. Odbywają się tu koncerty muzyczne, odczyty, wieczory autorskie, spektakle i inne wydarzenia kulturalne. Szczególnie liczne imprezy odbywają się w Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia) oraz 11 listopada - w Narodowe Święto Niepodległości. Od 2021 r. placówka bierze udział w Nocy Muzeów.
Według stanu z końca 2023 r. muzeum posiada 28 914 obiektów i ponad sześć tysięcy depozytów. Część z nich to eksponaty uratowane z przedwojennego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze, wywiezione za granicę w 1939 r. Powrócił do Polski w 2004 r. Darowizny stanowią ok. 40 proc. zbiorów. Tylko w 2023 r. placówka otrzymała 1800 obiektów.
Wśród eksponatów są fotografie, makiety obiektów historycznych, grafika i malarstwo portretowe i batalistyczne, m.in dzieła Juliana Fałata i Wojciecha Kossaka, rzeźby Konstantego Laszczki, Edwarda Wittiga i Alfonsa Karnego, meble, mundury, ubiory, numizmatyka, banknoty i dokumenty.
W 2021 r. Muzeum Józefa Piłsudskiego zwiedziło 36 799 osób. Rok później liczba zwiedzających przekroczyła 60 tys. Rok 2023 r. placówkę zwiedziło70 614 osób. Tylko podczas trzydniowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości do Sulejówka przybyło 9500 osób.
„14 września 2021 r odebraliśmy dwa wyróżnienia w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2020 w kategoriach >>Wystawa<< – za ekspozycję stałą oraz >>Wydarzenie<< – za uroczystość otwarcia 14 sierpnia 2020 roku” - informuje muzeum. Wystawa stała została doceniona w międzynarodowych konkursach m.in. MUSE Design Awards i Red Dot Design Award 2021.
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku powstało 10 listopada 2008 r. z inicjatywy Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego. W latach 2008-2016 trwały prace koncepcyjne i projektowe. 9 listopada 2016 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę placówki. W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego jest współprowadzone przez Fundację oraz przez MKiDN. Otwarcie stałej ekspozycji nastąpiło w maju 2021 r. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ dki/