W 15-lecie istnienia placówki Straży Granicznej w Augustowie i 100 rocznicę powołania Korpusu Ochrony Pogranicza nadano w piątek jednostce imię rotmistrza Apoloniusza Ścisłowskiego. We wrześniu 1939 r. tuż po sowieckiej agresji, zginął on w boju w Kodziowcach.
Piątkowe (22 listopada) uroczystości rozpoczęły się w Augustowie mszą, po której w jednostce Straży Granicznej odsłonięto tablicę ufundowaną przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.
W placówce Straży Granicznej odbył się też uroczysty apel z okazji nadania jej imienia rotmistrza Apoloniusza Ścisłowskiego.
„Podjęliśmy inicjatywę z funkcjonariuszami, aby dla upamiętnienia oficera, który tutaj mieszkał, tutaj swoje życie prowadził i niedaleko stąd zakończył swojego żywota, aby nadać placówce imię naszego poprzednika, który był i ułanem i KOP-istą, aby placówka miała kogoś, kogo może naśladować” – powiedział komendant placówki SG w Augustowie ppłk Jarosław Oborski.
Urodzony w 1900 r. rotmistrz Apoloniusz Ścisłowski w 1939 r. był dowódcą szwadronu CKM w 101 Rezerwowym Pułku Ułanów. 22 września pozycje jego oddziału zostały zaatakowane przez czołgi Armii Czerwonej. Do boju doszło w Kodziowcach niedaleko Grodna (obecnie na terenie Białorusi). Polakom nie udało się rozgromić przeciwnika, który dysponował olbrzymią przewagą liczebną i techniczną. Prawdopodobnie zniszczono jednak 17 sowieckich czołgów - bój w Kodziowcach z tego powodu uważany jest przez niektórych historyków za największy sukces po agresji ZSRR na Polskę.
„Rotmistrz Apoloniusz Ścisłowski był patriotą, obrońcą najwyższych i najświętszych polskich wartości takich jak Honor i Ojczyzna, za co należy mu się nieustająca pamięć i hołd” – czytamy w publikacji wydanej przez Podlaski Oddział Straży Granicznej.
„Symboliczna tablica umiejscowiona na budynku placówki SG nie pozwoli zapomnieć o człowieku, który poświęcił się ideałom o wolnej Polsce i wolnym, suwerennym narodzie, za które oddał swoje życie” – podkreślił ppłk Oborski.
Dodał, że w tym roku SG obchodzi stulecie powołania Korpusu Ochrony Pogranicza, a obecna placówka 15-lecie istnienia. Placówka SG w Augustowie jest zlokalizowana między szlakami z Litwy i Białorusi, gdzie od lat trwa na dużą skalę m.in. przemyt migrantów oraz papierosów bez polskich znaków akcyzy.
Korpus Ochrony Pogranicza powstał w 1924 dla ochrony wschodniej granicy II Rzeczypospolitej przed penetracją agentów, terrorystów i zwartych uzbrojonych oddziałów dywersyjnych przerzucanych przez sowieckie służby specjalne z ZSRR do II Rzeczypospolitej.(PAP)
Autor: Jacek Buraczewski
bur/ par/ jkrz