W sobotę grupa 20 harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej przejedzie rowerami z Poznania do b. niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w dolnośląskiej Rogoźnicy. Wyprawa ma być hołdem dla hm. Floriana Marciniaka, pierwszego naczelnika Szarych Szeregów.
Florian Marciniak urodził się w wielkopolskich Gorzycach 4 maja 1915 roku. Od najmłodszych lat związany był z ruchem harcerskim. W 1939 r. stanął na czele Szarych Szeregów – konspiracyjnej organizacji harcerskiej, którą kierował aż do momentu aresztowania w 1943 r. 21 lutego 1944 roku został zamordowany w KL Gross-Rosen w Rogoźnicy na Dolnym Śląsku. Od 2010 roku jest patronem Wielkopolskiej Chorągwi Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR).
To będzie trzecia harcerska wyprawa na tym szlaku. "Chcemy pokazać młodym ludziom, że historię można łączyć z pasjami i różnymi formami spędzania wolnego czasu" - mówi jej pomysłodawca hm. Łukasz Tadyszak.
W sobotę około godz. 7.30 spod Fortu VII w Poznaniu, gdzie Marciniak był więziony w trakcie wojny, wyruszy grupa 20. harcerek i harcerzy Wielkopolskiej Chorągwi ZHR. Druhowie przejadą na rowerach 200 km do Rogoźnicy na Dolnym Śląsku, gdzie mieścił się KL Gross-Rossen.
Po drodze harcerze zatrzymają się na terenie byłego obozu śledczego w Żabikowie oraz odwiedzą Gorzyce gdzie urodził się Florian Marciniak. Do Rogoźnicy harcerze chcą dotrzeć około godz. 20.
To będzie trzecia harcerska wyprawa na tym szlaku. Jej pomysłodawca hm. Łukasz Tadyszak zaznaczył, że w poprzednich latach przejazd z Poznania do Rogoźnicy zajął druhom nieco poniżej 10 godzin. "Teraz chcemy poprawić ten wynik" - podkreślił.
"Chcemy pokazać młodym ludziom, że historię można łączyć z pasjami i różnymi formami spędzania wolnego czasu" - dodał Tadyszak. Jak przekazał, uczestnicy wyprawy przygotowywali się do niej przez kilka tygodni m.in. uczyli się serwisować rower.
Florian Marciniak w 1939 r. stanął na czele Szarych Szeregów – konspiracyjnej organizacji harcerskiej, którą kierował aż do momentu aresztowania w 1943 r. 21 lutego 1944 roku został zamordowany w KL Gross-Rosen w Rogoźnicy.
Przedsięwzięcie jest realizowane w porozumieniu z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości oraz Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Wyprawę objął patronatem honorowym prezydent Poznania. Harcerze będą relacjonować swój rajd na portalach społecznościowych: www.fb.com/flowyprawa i www.fb.com/harcerstwo. (PAP)
Autor: Szymon Kiepel
szk/ pat/