Sejm przyjął w czwartek część poprawek Senatu do ustawy przekształcającej Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, którego celem są działania na rzecz porozumienia Polaków z narodami Europy Wschodniej.
Jedna z przyjętych poprawek skutkuje tym, że kwestie związane z przyznawaniem stypendiów w ramach programów stypendialnych Centrum, regulowane będą aktem wykonawczym do ustawy w postaci rozporządzenia ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Pozostałe dwie poprawki mają charakter legislacyjny.
Sejm nie zgodził się z kolei z proponowaną przez Senat poprawką, która w art. 1 w pkt 4, w art. 3 w ust. 1 i w ust. 2 w pkt 8 po wyrazach "i Rosjanami" dodawała wyrazy "a także z innymi narodami Federacji Rosyjskiej". Odrzucono również dwie poprawki dotyczące Międzynarodowej Rady Centrum.
Celem działalności centrum jest inicjowanie, wspieranie i podejmowanie działań na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach Polaków z narodami Europy Wschodniej, w szczególności z Ukraińcami, Białorusinami, Gruzinami, Mołdawianami i Rosjanami.
Zgodnie z ustawą, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia zostanie przekształcone w Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, a cel jego działania zostanie poszerzony. Celem działalności centrum jest inicjowanie, wspieranie i podejmowanie działań na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach Polaków z narodami Europy Wschodniej, w szczególności z Ukraińcami, Białorusinami, Gruzinami, Mołdawianami i Rosjanami.
Do zadań Centrum należy prowadzenie badań naukowych, prowadzenie działalności wydawniczej, a także upowszechnianie w Polsce i poza jej granicami wiedzy o sytuacji politycznej, historii, kulturze i dziedzictwie narodów Europy Środkowej i Wschodniej.
Wśród zadań jest ponadto prowadzenie i wspieranie działalności edukacyjnej, zwalczanie stereotypów, przeciwdziałanie dezinformacji, organizowanie konferencji, seminariów, wykładów oraz debat publicznych, dofinansowywanie przedsięwzięć podejmowanych na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach Polaków z narodami Europy Wschodniej, w szczególności z Ukraińcami, Białorusinami, Gruzinami, Mołdawianami i Rosjanami; prowadzenie programów stypendialnych; utrzymywanie kontaktów z ośrodkami akademickimi, eksperckimi, naukowymi, kulturalnymi i politycznymi.(PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ aszw/