Radni sejmiku woj. śląskiego wyrazili zgodę na przejęcie przez samorząd regionalny roli głównego organizatora Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Marszałek Wojciech Saługa argumentował, że celem jest utrzymanie działalności muzeum mimo złej sytuacji finansowej miasta.
Muzeum Górnictwa Węglowego jest wspólną instytucją Urzędu Miasta Zabrze i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Obecnie jego głównym organizatorem jest samorząd miejski.
Uchwała, którą podczas poniedziałkowej sesji przyjęli radni sejmiku woj. śląskiego, umożliwia prowadzenie negocjacji zmierzających do przejęcia przez samorząd regionalny roli głównego organizatora muzeum.
„Chcemy ratować Muzeum Górnictwa Węglowego. To jedna z najważniejszych instytucji na mapie regionu. (…) Kłopoty finansowe miasta skłaniają nas do tego, aby wziąć większą odpowiedzialność za Muzeum Górnictwa Węglowego. Województwo jest w przyzwoitej sytuacji finansowej, więc weźmiemy na siebie większy ciężar utrzymania muzeum” – powiedział Wojciech Saługa.
Podkreślił, że nie można dopuścić do tego, aby oferta Muzeum Górnictwa Węglowego dla turystów się pogorszyła.
Zgodnie z zapewnieniami marszałka samorząd miejski ma pozostać współorganizatorem placówki. W związku z tym być może konieczna będzie kolejna uchwała Rady Miasta w Zabrzu, która wcześniej umożliwiła negocjacje, ale w celu przekazania Muzeum Górnictwa Węglowego w całości w ręce Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
„Dla mieszkańców naszego miasta nic się nie zmieni, podobnie jak dla turystów. Natomiast nasze miasto co roku w ramach dotacji przekazuje Muzeum Górnictwa Węglowego 7 mln zł. Te pieniądze powinniśmy przeznaczyć dla mieszkańców, na rozwój infrastruktury i po to, żeby zachęcić turystów, żeby w Zabrzu zostawiali swoje pieniądze” – argumentowała prezydent Zabrza Agnieszka Rupniewska w mediach społecznościowych.
Od 2013 do 2021 r. wydatki z budżetu województwa śląskiego na rzecz Muzeum Górnictwa Węglowego wzrosły z około trzech do dziewięciu milionów złotych rocznie.
Zabrze było pionierem w kwestii turystyki przemysłowej w Polsce. W 1965 r. w mieście otwarto Ośrodek Propagandy Górnictwa, czyli pierwszą podziemną trasę turystyczną w kopalni węgla kamiennego. Utworzono ją w jednym z pól Kopalni Zabrze, czyli dawnej Kopalni Królowa Luiza. Natomiast Muzeum Górnictwa Węglowego otwarto w 1981 r. Podlegało ono wówczas Ministerstwu Górnictwa i było jedyną placówką muzealną poświęconą tej branży w kraju.(PAP)
pato/ dki/