W czwartą rocznicę śmierci premiera Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto wystawę „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…”. Poznamy byłego premiera z jego działań: dziennikarskich, prawniczych czy obrońcy politycznego – mówił współautor ekspozycji Artur Kłus z IPN.
We wtorek w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto wystawę poświęconą byłemu premierowi Janowi Olszewskiemu pt. "Spojrzeć ludziom prosto w oczy…".
Współautor wystawy, kierownik Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych BEN IPN Artur Kłus zaznaczył, że na 16 planszach znalazły się informację o poszczególnych fragmentach życia Olszewskiego.
"Zaczynamy i kończymy wystawę od rysu rodzinnego. Mamy dużo fotografii prywatnych od rodziny" - mówił.
Dodał, że "poznamy go (Olszewskiego - PAP) z późniejszych działań: dziennikarskich, prawniczych, obrońcy politycznego, premiera czy po prostu działacza politycznego.(…) Staraliśmy się żeby ten obraz, przy ograniczonych możliwościach, był pełny".
Współautor wystawy podkreślił, że na planszach umieszczone zostały również najważniejsze cytaty Jana Olszewskiego, które nie były dotąd publikowane. "Zarówno ja jak i współautorka wystawy - Justyna Błażejowska, mieliśmy szczęście poznać Jana Olszewskiego. Poświęcił on nam swój cenny czas i przytoczył pewne opowieści ze swojego życiorysu" - tłumaczył Kłus.
Zastępca dyrektora M2WŚ w Gdańsku dr Marek Szymaniak zaznaczył, że życiorys Olszewskiego "obfituje w tyle wydarzeń, że można by było nimi obdzielić wielu ludzi".
"Pan premier Jan Olszewski był osobą wrażliwą społecznie i politycznie. W swoich wyborach zawsze kierował się dobrem drugiego człowieka i chęcią służenia na gruncie niepodległościowym" - mówił.
Przypomniał również, że w muzeum znajduje się sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego.
Wystawa "Spojrzeć ludziom prosto w oczy…" będzie dostępna do połowy marca. Znajduje się na poziomie -2 M2WŚ w Gdańsku.
Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie w rodzinie związanej z polską tradycją niepodległościową (stryjeczny brat matki Stefan Okrzeja tworzył Organizację Bojową PPS - stracony z wyroku władz carskich na stokach Cytadeli w 1905 r., stał się symbolem walki o sprawę polską).
Olszewski był harcerzem Szarych Szeregów oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W okresie PRL był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych. Uczestniczył w zakładaniu Komitetu Obrony Robotników, a następnie Solidarności. Był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. Od grudnia 1991 r. do czerwca 1992 r. pełnił urząd Premiera Rządu RP, w pierwszym po wojnie Sejmie wybranym w całkowicie wolnych wyborach.
W latach 2006-10 Jan Olszewski pełnił funkcję doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.
Zmarł 7 lutego 2019 r.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ pat/