Do czerwca 2025 roku zostanie odnowiony gotycki mur obronny wraz z basztą przy bazylice pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim (woj. warmińsko-mazurskie). Remont średniowiecznych fortyfikacji ma podnieść atrakcyjność turystyczną miejscowości.
Przeznaczony do odnowienia zabytek stanowi najdłuższy zachowany w Nowym Mieście Lubawskim odcinek średniowiecznego muru wraz z jedyną zachowaną basztą okrągłą.
Zgodnie z umową podpisaną z wykonawcą przez władze miejskie, koszt remontu i przebudowy gotyckiego muru obronnego wraz z basztą przy bazylice ma kosztować prawie 1,5 mln zł, a przewidywany termin realizacji to czerwiec 2025 r. Inwestycja jest dofinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych.
W ramach prac konserwatorskich planowana jest m.in. renowacja i rekonstrukcja fundamentów kamiennych, murów obronnych z czerwonej cegły i ścian baszty, renowacja dachu baszty oraz odwodnienie terenu, żeby zabezpieczyć budowlę przed ponownym zawilgoceniem. Konieczność wykonania kompleksowych prac wynika z bardzo złego stanu zabytkowego obiektu.
W ocenie nowomiejskiego magistratu, dzięki realizacji tego zadania średniowieczne fortyfikacje miejskie odzyskają pozytywny wizerunek, tworząc razem z przylegającymi obiektami parafii rzymskokatolickiej kompleks o wysokiej wartości historycznej, podnoszący znacząco atrakcyjność turystyczną miasta.
W przyszłym roku Nowe Miasto Lubawskie będzie obchodziło 700-lecie powstania. Według zapisu w „Kronice Prus” Piotra z Dusburga, w 1325 r. komtur ziemi chełmińskiej Otto von Lauterberg założył w zakolu Drwęcy miasto o pierwotnej nazwie Nuwenmarkt, tj. Nowy Targ.
W latach 40. XIV w. miasto otoczono fortyfikacjami, na które składały się mury obronne, baszty, trzy bramy, wał ziemny i podwójna fosa. Powierzchnia miasta w obrębie murów wynosiła wówczas ponad 8 ha. (PAP)
mbo/ dki/