W sanktuarium Matki Bożej Lipskiej w Lubawie rozpoczyna się w piątek odpust Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w którym co roku uczestniczy kilkanaście tysięcy wiernych. Tegoroczne uroczystości połączone są z jubileuszem 800-lecia chrztu ziemi lubawskiej.
Religijne święto w Lubawie rozpocznie się po południu w kościele farnym, skąd wierni przejdą w procesji z figurką Matki Bożej Lipskiej do sanktuarium w Lipach. Tam odbędzie się suma odpustowa z udziałem metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza, który wygłosi homilię, oraz biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego. Obchody potrwają do niedzieli - w tym dniu zaplanowano m.in. mszę dla chorych i rozpoczęcie kanonicznego procesu beatyfikacyjnego służebnicy bożej Magdaleny Mortęskiej.
Tegoroczny odpust połączony jest z obchodami 800-lecia chrztu ziemi lubawskiej. Jubileusz wiąże się z prowadzoną na początku XIII w. przez zakon cystersów z Łękna misją chrystianizacyjną w krainach staropruskich plemion Sasinów, Warmów, Pomezanów i Pogezanów.
Według kronik, w 1215 r. opat Chrystian nawrócił na nową wiarę dwóch lokalnych pruskich wodzów - Warpoda z Lanzanii, czyli okolic dzisiejszego Tolkmicka oraz Surwabuno z Luboui, czyli Lubawy. Rok później obaj Prusowie zostali ochrzczeni w Rzymie przez papieża Innocentego III, po czym przyjęli imiona Filip i Paweł. Chrystian został natomiast mianowany przez papieża generalnym biskupem Prus.
Z biskupem Chrystianem wiąże się też historia objawienia Matki Bożej w Lipach. Zgodnie z legendą, w pierwszych latach po chrystianizacji mieszkańcy mieli ujrzeć "wielką jasność" nad jedną z sędziwych lip rosnących na rzeką i znaleźli w gałęziach cudowną figurkę Madonny. Figurka, przeniesiona do kościoła w Lubawie, co jakiś czas powracała w niewyjaśniony sposób w pierwotne miejsce. Wcześniej był tam święty gaj, czyli miejsce kultu pogańskich Prusów. Dlatego biskup miał nakazać drzewo ściąć i zbudować w tym miejscu kaplicę.
Otoczona kultem i słynąca cudami figurka z drzewa lipowego przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem i pochodzi prawdopodobnie z XVI w. W rocznicę jej koronacji, której dokonał 2 lipca 1969 r. kard. Stefan Wyszyński, w lubawskim sanktuarium można otrzymać odpust. (PAP)
mbo/ malk/