Musimy ciągle przypominać o prawdzie historycznej, jest to konieczne wobec działalności dezinformacyjnej prowadzonej przez inne państwa – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz, odnosząc się do podpisanej w czwartek deklaracji z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
W czwartek szefowie dyplomacji Polski, Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Rumunii, Słowacji oraz sekretarz stanu USA podpisali wspólna deklarację z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej. W deklaracji podkreślili m.in. że manipulowanie historycznymi wydarzeniami, które doprowadziły do wybuchu II wojny światowej i podziału Europy to godna pożałowania próba fałszowania historii.
Do treści deklaracji odniósł się w stanowisku przekazanym PAP szef MSZ Jacek Czaputowicz.
"Musimy ciągle przypominać o tej prawdzie historycznej, jest to konieczne wobec działalności dezinformacyjnej prowadzonej przez inne państwa i ta deklaracja jest właśnie takim przejawem tego przeciwdziałania" - powiedział minister.
"Wyrażamy w niej sprzeciw wobec próby relatywizowania historii, manipulowania faktami historycznymi dotyczącymi tak przyczyn, jak przebiegu oraz konsekwencji II wojny światowej" - zaznaczył.
Szef resortu dyplomacji przypomniał, że w wyniku II wojny światowej wbrew woli wielu społeczeństw wprowadzono w krajach Europy Środkowej nieakceptowalny dla poszczególnych narodów system społeczny.
Podkreślił, że w deklaracji zaakcentowana została kwestia konieczności przestrzegania prawa międzynarodowego. "Pamiętając o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej razem przeciwstawiamy się próbom ustanowienia sfer wpływów i domagamy równego traktowania wszystkich suwerennych państw" - powiedział.
Czaputowicz ocenił, że deklaracja to wyraz relacji sojuszniczych państw regionu Europy Środkowej oraz USA. "Cieszymy się z potwierdzenia wspólnej wizji przyczyn i konsekwencji II wojny światowej" - dodał szef MSZ.
Sygnatariusze deklaracji przypomnieli w niej, że trwałe bezpieczeństwo, stabilność i pokój na świecie wymagają nieustannie przestrzegania międzynarodowych praw i zasad, w tym suwerenności i integralności terytorialnej poszczególnych krajów.
Deklaracja podkreśla także kluczowe wydarzenia w "poszukiwaniu drogi do demokracji i niepodległości" w państwach za Żelazną Kurtyną". Wśród tych wydarzeń wymieniono rok 1956, powstanie i działalność Karty 77, Solidarność, Bałtycki Łańcuch, Jesień Ludów 1989 i upadek Muru Berlińskiego. (PAP)
autor: Mateusz Roszak
mro/ mok/