We wtorek zainaugurowano w Tarnowie szlak, na którym umieszczono 14 figurek maszkaronów, nawiązujących do rzeźb głów znajdujących się na miejskim ratuszu. Niewielkie metalowe rzeźby ustawiono w przestrzeni miejskiej już w marcu, a teraz uzupełniono je o stronę internetową, mapki, naklejki i pocztówki.
Tarnów jest drugim dużym miastem w Małopolsce - po Krakowie ze smoczym szlakiem - gdzie powstała tego typu atrakcja turystyczna.
Jak poinformował tarnowski magistrat, oficjalnie Tarnowski Szlak Maszkaronów zainaugurował działalność w ostatnim dniu kwietnia, na rozpoczęcie majówki. Podczas pierwszego oficjalnego spaceru Szlak Maszkaronów przemierzali mieszkańcy miasta i artyści - autorzy projektów figurek.
Spod Tarnowskiego Centrum Informacji, gdzie rozpoczął się przemarsz, spacerowicze odwiedzili kolejno: Maszkarona Wszechświata w Pasażu Odkryć, Maszkarona Strażnika Żywiołów (plac Węgierski), Maszkarona Strażnika Tożsamości (ul. Wałowa 25), Maszkarona Wynalazcę/Wizjonera (plac Szczepanika), Maszkarona Ducha Teatru (przed teatrem), Maszkarona Sprzedawcę Marzeń (przy wejściu do amfiteatru), Maszkarona Młodych (ul. Wałowa naprzeciw kawiarni Sofa), Maszkarona Trefnisia (Wałowa/Zaułek Łokietka), Maszkarona Przybysza-Nowego Mieszkańca (plac Sobieskiego), Maszkarona Filmowca (kino Marzenie), Maszkarona Zaczytanego (ul. Krakowska - Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej), Maszkaronkę Wiedzącą/Tę, Która Wie (woonerf), Czystej Wody Maszkarona (fontanna ul. Bernardyńska) i Zakochane Maszkarony (kładka zakochanych, ul. Nadbrzeżna).
Biuro Promocji Urzędu Miasta Tarnowa przygotowało także bezpłatne, kolorowe mapki szlaku maszkaronów, które będzie można odebrać w Tarnowskim Centrum Informacji. Przygotowano również wersję z kolorowymi naklejkami, które dzieci będą mogły naklejać na mapkę, po odnalezieniu każdego z maszkaronów. Od wtorku dostępna będzie interaktywna mapka szlaku na stronie www.maszkarony.tarnow.pl.
Maria Zawada-Bilik, dyrektorka Wydziału Komunikacji Społecznej UMT i pomysłodawczyni szlaku oceniła, że szlak maszkaronów jest kolejnym pomysłem na przyciągnięcie do miasta turystów, a jednocześnie zainteresowanie nową atrakcją samych mieszkańców.
„Mamy nadzieję, że mieszkańcy i turyści polubią je, a w przyszłości powstaną kolejne, bo pomysłów na maszkarony i lokalizacje jest sporo” – podsumowała Maria Zawada-Bilik.
Tarnów to drugie duże miasto w Małopolsce - po Krakowie - gdzie powstała tego typu atrakcja turystyczna. W stolicy regionu od listopada ubiegłego roku można przemierzać smoczy szlak, złożony na razie z siedmiu, a docelowo z 17 figurek smoków. Rzeźby mierzące od ok. 35 do 50 cm ustawiono w charakterystycznych lokalizacjach w krakowskich dzielnicach, a każda z nich nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ aszw/