W Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK) w Katowicach od piątku do niedzieli zaplanowano Targi Książki. Będą nowości wydawnicze i spotkania z ich autorami. IPN zaprasza na kilka debat.
Organizatorem trzydniowych Targów Książki w Katowicach (od 8 do 10 listopada) jest Fundacja Historia i Kultura. W tej największej tego typu imprezie na Górnym Śląsku co roku uczestniczy kilkadziesiąt wystawców – wydawnictw, księgarń i różnych placówek kulturalnych oraz naukowych. Oprócz polskich są również wystawcy z zagranicy - w tym roku na terenie Targów Książki pojawić się mają stoiska Wydawców Ukraińskich i Niezależnych Wydawców Białoruskich.
Jak przekazała PAP w imieniu organizatorów katowickich Targów Książki Magdalena Izdebska nowością tegorocznej edycji będzie Salon Muzeów i Książki Muzealnej – prezentacja oferty i dorobku polskich muzeów ze szczególnym uwzględnieniem muzeów ze Śląska.
Spotkania, debaty z udziałem naukowców z całej Polski i prezentacje nowości wydawniczych w ramach Targów Książki zaplanował IPN.
Pierwszego dnia (w piątek o godz. 12) IPN zaprasza na debatę „Totalitaryzmy oswojone i zakłamane?”, w której wziąć udział mają Grzegorz Berendt, Adam Dziuba, Cecylia Kuta, Mariusz Żuławnik oraz Bogusław Tracz. Zaraz potem (o godz. 14) odbędzie się debata o wymiarze sprawiedliwości w okresie stanu wojennego.
Kolejnymi punktami programu przygotowanego przez IPN na katowickie Targi Książki mają być od godz. 15 do 19 panele różnych periodyków naukowych: „Przeglądu Archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej”, „Institute of National Remembrance Review”, „Aparatu Represji w Polsce Ludowej 1944–1989” oraz czasopisma „Komunizm: System – Ludzie – Dokumentacja”.
Najnowszy numer redagowanego przez naukowców z katowickiego oddziału IPN periodyku „CzasyPismo” będzie z kolei tematem spotkania, które odbędzie się w sobotę 9 listopada o godz. 18. W debacie mają wziąć udział Adam Dziurok, Sebastian Rosenbaum i Bogusław Tracz.
Na gości katowickich Targów Książki czekają też inne wydawnictwa.
Swoją obecność w Katowicach potwierdzili m. in.: Agora, Agora dla dzieci, Akapit Press, Claroscuro, Dom Wydawniczy Rebis, Egmont, Grupa Wydawnicza Filia, Grupa Wydawnicza Relacja, Helion, BeYA, Insignis, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Wydawniczy Znak, Jaguar, Kwiaty Orientu, Media Rodzina, Must Read, Muza, Oficyna Naukowa, Preston School& Publishing, Publicat, Oficyna Wydawnicza Silver, Sonia Draga, Tajfuny, timof comics, Wielka Litera, Wydawnictwo Afera, Wydawnictwo Amaltea, Wydawnictwo Arkady, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Debit, Wydawnictwo Dowody, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Kameleon, Wydawnictwo Kobiece, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo Magiczne, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Mięta, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Wydawnictwo NieZwykłe, Wydawnictwo Nocą, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Śląsk, Wydawnictwo Vectra, Wydawnictwo Żwakowskie, a także antykwariaty, wydawnictwa komiksowe oraz Komitywa Niszowych Wydawców.
W specjalnie wydzielonej Strefie Autografów będzie można spotkać m. in. Joannę Balicką, Ulę Borczuch, Jarka Gibasa, Emilię Jachimczyk, Aleksandrę Kondraciuk, Marię Krasowską, Julię Kubicką, Martę Łabęcką, Agatę Moore, Aleksandrę Muraszkę, Izabellę Nowaczyk, Kornelię Pierz, Weronikę Plotę, Agatę Polte, Julię Popiel, Ludkę Skrzydlewską, Katarzynę Wiśniewską, Annę Wolf i Zuzannę Wólczyńską.
W piątek zaplanowano spotkanie z Agatą Romaniuk, autorką książki „Kocia szajka i czarne złoto”, którą na śląski przetłumaczyła Barbara Szmatloch.
W programie Spotkań z Nauką znajdą się m.in. rozmowa z prof. Ryszardem Koziołkiem (o porządkach w bibliotece) i prof. Irmą Koziną (o najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych przykładach architektury Górnego Śląska), zaś Muzeum Śląskie zaprasza na spotkania z Maciejem Mischokiem, który przybliży historię Pałacu w Kopicach.
Pierwszego dnia (w piątek, 8 listopada) Targi Książki czynne będą od godz. 11 do 19, w sobotę od godz. 10 do 19, zaś w niedzielę od godz. 10 do 17.
JKrz