
Tradycja przeplata się ze współczesnością na wystawie "Etnoalternatywa. Nowe spojrzenie na modę ludową" w Muzeum Śląskim w Katowicach. Stroje ludowe nie muszą odejść w zapomnienie, mogą być inspiracją dla każdego z nas – wskazała kuratorka wystawy Małgorzata Paul.
Najnowsza wystawa Muzeum Śląskiego ma pokazywać bogactwo i oryginalność śląskich strojów ludowych. Zaprezentowano na niej zarówno oryginalne elementy tradycyjnych strojów ludowych, jak i współczesną kolekcję projektantki i stylistki mody Beaty Bojdy, która łączy tradycję ze współczesnością.
"Wierzymy, że stroje ludowe nie muszą odejść w zapomnienie, mogą być inspiracją dla artystów, projektantów mody i dla każdego z nas. Dlatego pokazujemy nie tylko piękno oryginalnych strojów ludowych z różnych części Górnego Śląska, ale także ich ogromny współczesny potencjał" – powiedziała Małgorzata Paul, która jest kuratorką wystawy wraz z Krystyną Pieronkiewicz-Pieczko.
Specjalnie na wystawę Beata Bojda stworzyła kolekcję ubrań, które mogą stanowić alternatywę dla tradycyjnych strojów ludowych.
"Kolekcja nie jest odtworzeniem lub stylizacją stroju ludowego. Powstała z zachwytu nad pewnymi elementami śląskich strojów ludowych. Czasem to konstrukcja, np. rękawa, czasem sposób modelowania, faktura, motywy kwiatowe. Jestem zachwycona charakterystycznymi elementami śląskich strojów ludowych, takimi jak galandy (nakrycie głowy panien – PAP). Te tradycyjne elementy chciałam pokazać w kolekcji, która jest współczesna" – wyjaśniła Beata Bojda.
Projektantka wskazała, że w tradycyjnej części wystawy można znaleźć inspiracje, które posłużyły jej do stworzenia współczesnej kolekcji. Sama - w formule upcyklingu - wykorzystała elementy oryginalnych strojów ludowych. Zaznaczyła, że np. jakla odziedziczona po mamie lub babci doskonale sprawdzi się we współczesnej stylizacji.
Strój ludowy był dawniej świadectwem pochodzenia, statusu społecznego i cywilnego oraz przynależności do konkretnej społeczności. Współcześnie zakładają go miłośnicy i regionaliści. "Odeszły jednak pokolenia, które nosiły strój na co dzień i od święta. Dziś, dzięki takim inicjatywom jak prezentowana wystawa, może przemówić na nowo do kolejnych pokoleń" – zaznaczyła Małgorzata Paul.
Praca nad wystawą trwała ponad dwa lata. Zrealizowano m.in. sesję fotograficzną z udziałem modelek i modeli. Przygotowano modowy katalog oraz gadżety z motywami ze śląskich strojów ludowych.
Wystawa "Etnoalternatywa. Nowe spojrzenie na modę ludową" będzie prezentowana w Muzeum Śląskim od 10 maja 2025 r. do 25 stycznia 2026 r. W tym czasie organizatorzy zaplanowali m.in. warsztaty dla dorosłych i dzieci w ramach Nocy Muzeów (17 maja 2025 r.) oraz oprowadzanie kuratorskie. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej Muzeum Śląskiego.(PAP)
pato/ miś/