W Poznaniu wydany został pierwszy numer „Zeszytów Historycznych Solidarności Wielkopolskiej”. Czasopismo poświęcone jest głównie historii NSZZ „Solidarność” w regionie, będzie się ukazywało raz do roku.
Wydawcą "Zeszytów Historycznych Solidarności Wielkopolskiej" jest Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ "Solidarność". Pierwszy numer powstał we współpracy z poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.
Okazją do rozpoczęcia prac nad stworzeniem publikacji była przypadająca w 2020 r. 40. rocznica powstania NSZZ "Solidarność". Na niemal 400 stronach pierwszego numeru zaprezentowane zostały dokumenty, archiwalia i sylwetki ludzi tworzących historyczny ruch w regionie.
Redaktor naczelny "Zeszytów Historycznych Solidarności Wielkopolskiej" Arkadiusz Małyszka poinformował, że nowe czasopismo ma wypełniać lukę w poznaniu historii Solidarności w Wielkopolsce.
"Będziemy się starali pokazać specyfikę Wielkopolski, a także, w miarę możliwości, docierać do wielu szczegółów, o których znane powiedzenie mówi, że jest tam diabeł ukryty. Horyzont czasowy naszego rocznika w najbliższych numerach, to lata 1980-1990. Autorami są i będą m.in. historycy, socjologowie, regionaliści, członkowie związku" – podał.
Małyszka podkreślił, że historia powstania i działalności organizacji, która była nie tylko związkiem zawodowym, ale olbrzymim ruchem społecznym, wciąż wymaga badania i utrwalania.
"Pomimo upływu tylu lat od tamtych wydarzeń nie opracowano dotychczas wielu wątków z historii związku w naszym regionie. Wiele lat zmarnowaliśmy (...), w tym czasie spora grupa założycieli, działaczy już odeszła. większość pozostałych, aktywnych w tamtym okresie związkowców, znajduje się na zasłużonych emeryturach lub rentach, a ci, co jeszcze pozostali już szykują się do odejścia z pracy zawodowej. Dlatego tak ważne są świadectwa ówczesnych działaczy i szeregowych członków. Bez wspominania pamięć niknie, a nawet wietrzeje" – powiedział Małyszka.
W kolejnych numerach pisma pojawią się m.in. materiały dotyczące poszczególnych ogniw związku, opracowane na podstawie ankiet, relacji, ówczesnej prasy i zgromadzonych dokumentów.
"W numerze pierwszym prezentujemy ponad pięćdziesiąt organizacji związkowych zrejestrowanych w poznańskim MKZ, a później w zarządzie Regionu Wielkopolska NSZZ "Solidarność". Właśnie w ten sposób pragniemy oddać hołd wielu dotychczas bezimiennym członkom ogniw związkowych z tamtych lat" – podał redaktor naczelny.
W periodyku umieszczane będą także wspomnienia ludzi Solidarności i osób ważnych dla historii związku.
"W bieżącym numerze publikujemy wspomnienia i relację Bonifacego Wysockiego, czynnego uczestnika strajku komunikacji miejskiej w Poznaniu pod koniec sierpnia 1980, a także tekst Krzysztofa Krygiera, uczestnika i aktywnego działacza, który opisał jak wyglądał działalność ogniw Solidarności w Pobiedziskach w okresie 1980-81. Przekazujemy też fragment +Zapisków wojewody poznańskiego+ Marian Króla, który jesienią 1981 r. prowadził rozmowy z władzami regionalnymi NSZZ" – podał Małyszka.
W "Zeszytach Historycznych Solidarności Wielkopolskiej" znajdą się ponadto teksty o charakterze naukowym, popularnonaukowym, publicystycznym, wspomnieniowym, pochodzące z wydawnictw zwartych, książek będących plonem konferencji i sympozjów naukowych oraz czasopism. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mrr/