
W gminie Olszanica w pow. leskim na Podkarpaciu powstanie Użytkowy Skansen Kolejowy oraz m.in. 5 km torów kolejowych dla przejażdżek drezynami. Inwestycja ma być gotowa do 2027 r.
W piątek (18 lipca) w Wańkowej zostało podpisane porozumienie między samorządem województwa podkarpackiego a władzami gminy Olszanica w sprawie utworzenia Użytkowego Skansenu Kolejowego.
Jak powiedział podczas uroczystości marszałek województwa Władysław Ortyl, utworzenie skansenu to kolejna atrakcja dla turystów, którzy przyjadą w Bieszczady.
– Planowana trasa dla drezyn i ścieżki rowerowe będą idealnie współgrać ze znajdującymi się obecnie atrakcjami na terenie gminy Olszanica – dodał.
Małgorzata Jarosińska-Jedynak z zarządu województwa poinformowała, że projekt przewiduje m.in. utworzenie skansenu i wybudowanie 5 km torowiska dla drezyn. – Powstanie też 10 km ścieżki rowerowej, będą też utworzone specjalne ścieżki edukacyjno-przyrodnicze – powiedziała.
Samorząd województwa przeznaczy na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego tej inwestycji 170 tys. zł, gmina Olszanica dołoży 30 tys. zł. Po przygotowaniu tego dokumentu ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie skansenu.
Zastępca wójta gminy Olszanica Robert Petka podkreślił, że budowa skansenu to kolejna ambitna inwestycja w gminie. – Nie boimy się wyzwań i dlatego jestem pewien, że przy zaangażowaniu i współpracy zrealizujemy ten projekt – zapewnił.
W gminie Olszanica od kilku lat działa ośrodek narciarski Bieszczad.ski. W sezonie zimowym przy obsłudze pracuje tu ponad 60 osób. Wyciąg ośrodka działa również latem – w górnej stacji można się wpiąć do najdłuższej w Polsce tyrolki i z prędkością do 120 km/h zjechać na dół. Obok wyciągu jest też 400-metrowy tor do Summer Tubingu i park linowy, który zajmuje hektar. Jest też trasa do zjazdów na hulajnogach górskich. 900 metrów od oęrodka jest dwugwiazdkowy hotel z 50 miejscami noclegowymi. (PAP)
huk/ drag/