Tablica upamiętniająca 100. rocznicę utworzenia Armii Ochotniczej walczącej z bolszewikami została uroczyście odsłonięta na kieleckim Ratuszu. Właśnie tam, sto lat temu – w 1920 roku – znajdował się punkt werbunkowy do Armii Ochotniczej, która walczyła z bolszewickim najazdem.
Dorota Koczwańska–Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej podkreślała, że latem 1920 roku widmo klęski młodego państwa stało się bardzo realne, dlatego Rada Obrony Państwa z naczelnikiem Józefem Piłsudskim na czele zwróciła się z apelem do narodu, wzywającym do walki.
"Na ten apel odpowiedziało społeczeństwo, ale przede wszystkim ludzie młodzi, studenci, harcerze, ale również politycy, artyści, właściwie wszystkie środowiska" – mówiła Koczwańska–Kalita.
Przy pamiątkowej tablicy złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości na kieleckim Rynku brali udział przedstawiciele IPN-u, władz państwowych, samorządowych, prezydent Kielc, delegacje służ mundurowych, organizacji kombatanckich, "Solidarności" oraz zebrani kielczanie.
"To bardzo ważny dzień. Tablica, którą odsłaniamy jest symbolem ruchu narodu, całego społeczeństwa. Spowodował on, że w tym wielkim łańcuchu, który na froncie miał ponad tysiąc kilometrów również Kielce, jak i cały region, odegrały swoją ważną rolę. Gdyby nie zaangażowanie Polaków żylibyśmy w innej rzeczywistości" – podkreślał Bogdan Wenta, prezydent Kielc.
"Ta tablica pokazuje ten krok, krok przejścia z cywila do obrony swojej ojczyzny już w mundurze. Mundur jest symbolem żołnierza, jest symbolem bezpieczeństwa, ładu, porządku, służby. Jest symbolem obrony barw narodowych, ale także pokoju i wolności, za która Ci ludzie walczyli" - dodał Wenta.
Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie plenerowej wystawy IPN "Bij Bolszewika". Polacy wobec wojny z sowiecką Rosją w 1920 r. Przedstawiono na niej m.in. biogramy bohaterów wojny polsko-bolszewickiej z województwa świętokrzyskiego. Ekspozycja przygotowana przez IPN w Kielcach jest jednym z elementów obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
"To jedna z 18 najważniejszych bitew w historii świata. Niewątpliwie ta bitwa uchroniła zachód od nawałnicy bolszewickiej od terroryzmu, który miał zawładnąć światem. Z drugiej zaś strony, ta bitwa ochroniła naszą młodą, rodzącą się państwowość" - podkreśliła dr Dorota Koczwańska–Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN.
Zaznaczyła, że w szeregi Armii Ochotniczej wstąpiło ponad 105 tys. ochotników.
Uroczystości upamiętniające 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz przypadające na sobotę święto Wojska Polskiego odbyło się także w piątek w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce. W jednostce żołnierze uczestniczyli w uroczystym apelu po odśpiewaniu hymnu, wojskowym wręczone zostały odznaczenia i wyróżnienia.
Uroczystości rocznicowe zaplanowano także na weekend. W sobotę o 10 w kościele garnizonowym w Kielcach zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy. Po nabożeństwie przedstawiciele delegacji województwa złożą kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności.(PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ pat/