W Kielcach upamiętniono 43. rocznicę powstania „Solidarności” i Porozumień Sierpniowych. Uroczystości rozpoczęło złożenie kwiatów przed tablicą poświęconą strajkom z 1980 roku w zakładach Chemar.
Jak podkreślił Waldemar Bartosz, przewodniczący „Solidarności” w regionie świętokrzyskim, gdyby nie sierpniowe strajki, które rozlały się na cały kraj, nie byłoby możliwe powstanie Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych.
„W sierpniu 1980 roku rozpoczęły się bardzo pozytywne, epokowe zmiany w Polsce. Jestem przekonany, że to, co wtedy zrobiły miliony Polaków, doprowadziło do uzyskania wolności. Te decyzje miały wpływ na całe dziesięciolecia” – powiedział.
Jak podkreślił Waldemar Bartosz, przewodniczący „Solidarności” w regionie świętokrzyskim, gdyby nie sierpniowe strajki, które rozlały się na cały kraj, nie byłoby możliwe powstanie Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych.
Tadeusz Kozior, przewodniczący „Solidarności” w kieleckim Chemarze przypomniał, że protestujący przystąpili do strajków z 64 postulatami, ale najważniejszym było powstanie NZSS „Solidarność”.
Wśród protestujących był Marian Wojciechowski, który za działalność w „Solidarności” spędził w więzieniu ponad 40 dni. „Pierwsi rozpoczęli strajk pracownicy narzędziowni. Pamiętam, że grupa robotników wyszła przed zakład, rozpoczęła protest przed biurowcem. Zebrałem pracowników z naszego biura konstrukcyjnego i dołączyliśmy do nich. Wszyscy wiedzieliśmy, że ten system nie działa, ale na początku nie wszyscy mieli odwagę, żeby przeciwstawić się władzy. To, co wydarzyło się na Wybrzeżu, było impulsem również dla nas w Kielcach” – powiedział PAP Wojciechowski.
Zdaniem wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, „43 lata temu naród powiedział +sprawdzam+, a system, tego nie wytrzymał”. „Polska stała się zarzewiem buntu społecznego w krajach Europy. Od Polski rozpoczął się demontaż komunizmu. Powinniśmy być dumni z tej historii i mam nadzieję, że nigdy nie dojdzie do sytuacji, że zapomnimy o roli jaką odegrała w tym wszystkim Solidarność” – powiedział w czwartek wojewoda Zbigniew Koniusz.
29 sierpnia 1980 r. rozpoczął się strajk w Fabryce Łożysk Tocznych „Iskra” w Kielcach. Wśród 32 postulatów wręczonych dyrektorowi fabryki na pierwszym miejscu zapisano: „Popieramy postulaty zgłoszone przez Wybrzeże”. Następnie strajki objęły również Fabrykę Samochodów Specjalizowanych „POLMO-SHL”, Zakłady Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej „Chemar”, Centrum Produkcyjne Pneumatyki „Prema” i Przedsiębiorstwo Transportowo-Sprzętowe Budownictwa „Transbud”.
13 września przedstawiciele Komitetów Strajkowych pięciu kieleckich zakładów utworzyli w „Iskrze” Międzyzakładowy Komitet Założycielski Kieleckich Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. Zredagowano Akt Konstytucyjny nowego związku. Dwa dni później, 15 września, czterdziestu pięciu przedstawicieli z 11 zakładów pracy podpisało deklarację wstąpienia do NSZZ.
W ramach obchodów 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych jeszcze w czwartek (31 sierpnia) w Kielcach o godz. 17.30 złożone zostaną kwiaty przy tablicy na skwerze im. Stefana Żeromskiego upamiętniającej powstanie „Solidarności”. Następnie w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Kalety zostanie odprawiona msza świata w intencji Ojczyzny i Świata Pracy. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ pat/